Temat: Słupy energetyczne na posesji - jakaś umowa?
Mamy w tym przypadku z różnymi rodzajami roszczeń.
1. Żądanie usunięcia urządzeń przesyłowych z naszej działki
Wskazując na bezumowne posadowienie urządzeń na naszym gruncie wystosowujemy żądanie o usunięcie tych instalacji. Oczywistym jest, że koszty przestawienia ich w inne miejsce (pytanie też dokąd?) są tak duże, że żaden operator tego nie zrobi. Prędzej zaproponuje ustanowienie służebności przesyłu.
2. Żądanie ustanowienia służebności przesyłu
Art. 305^1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Zawieramy zatem umowę ustanawiającą służebność na podstawie której my godzimy się na obecność danej instalacji przesyłowej, a przedsiębiorstwo przesyłowe zapłaci nam za to stosowne odszkodowanie.
3. Żądanie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Tak, jak napisał Konrad, można żądać go wstecz.
Oba żądania - wynagrodzenie z tytułu służebności przesyłu i wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości trzeba wyliczyć, służą do tego specjalne algorytmy, uwzględniające stawki rynkowe czynszu najmu w okolicy, szerokości pasa korzystania z nieruchomości, stopień uciążliwości, itd.
Pamiętać też trzeba, ze służebność przesyłu można zasiedzieć. Terminy to 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze. Jeśli zatem jakaś instalacja znajduje się na naszej nieruchomości dłużej niż 30 lat, przedsiębiorstwo przesyłowe będzie mogło złożyć wniosek o wpis służebności przesyłu do KW na podstawie zasiedzenia, a nie umowy.