Michał Kucaj

Michał Kucaj Przedstawiciel
Handlowy, SunMedia
S.A

Temat: Słup telefoniczny na działce a telefonu nie można podłączyć.

Witam,
Moja sytuacja wygląda następująco. Przeprowadziłem na do nowego domu, napisałem prośbę o przyłączenie telefonu do mojego domu, w rezultacie dostałem odpowiedź że nie ma miejsca możliwości technicznych. Prawdopodobnie chodzi im o to, że nie chce im się podciągnąć 300m kabla od centralki małej (bo na mojej działce nie ma słupa z centralką żeby można było bezpośrednio od niego pociągnąć do domku). Zależy mi bardzo na tym żeby mieć telefon, ponieważ w tej miejscowości to jedyne źródło szybkiego internetu który jest mi potrzebny do pracy. Więc pytanie do Was moi drodzy, jak zagrać żeby ich zmotywować do podciągnięcia kabla? Może napisać pismo w którym domagam się rekompensaty za słup telefoniczny na mojej działce albo podłączenie w domu telefonu? (dodam że bez telefonu i internetu jestem już 26 miesięcy) Co mogę zrobić? Pomóżcie :)

Temat: Słup telefoniczny na działce a telefonu nie można podłączyć.

W Prawie Telekomunikacyjnym funkcjonuje instytucja usługi powszechnej. Jest to koszyk usług, które operator wyznaczony do świadczenia takiej usługi, powinien udostępnić dla "wszystkich użytkowników końcowych stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie, stanowi usługę powszechną." Do 2011 roku operatorem tym jest Telekomunikacja Polska S.A. i to do niej musi Pan kierować prośbę o przyłączenie (podejrzewam, że tak Pan zrobił).

Wg. art. 81 ust. 3 w zakres takiej usługi wchodzi m.in.:
1) przyłączenie pojedynczego zakończenia sieci w głównej lokalizacji abonenta z wyłączeniem sieci cyfrowej z integracją usług, zwanej dalej "ISDN";

Główną lokalizacją jest "adres wskazany przez abonenta jako główny w umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wskazany może zostać adres, pod którym abonent posiada stałe zameldowanie lub adres nieruchomości, do której abonent posiada tytuł prawny, z wyłączeniem budynków rekreacji indywidualnej, to jest budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku rodzinnego."

Nie jestem pewien co operator ma na myśli twierdząc, że nie ma warunków technicznych ale ma on obowiązek przyłączyć Pana do sieci. Musi Pan złożyć reklamację a następnie będzie Pan mógł dochodzić swoich roszczeń albo w postępowaniu mediacyjnym przed Urzędem Komunikacji Elektronicznej albo przed Sądami Powszechnymi.

Natomiast nie za bardzo rozumiem tego dualizmu - gdzie jest umiejscowiony słup a gdzie centralka? Bo nie wiem skąd się biorą trudności techniczne operatora.

konto usunięte

Temat: Słup telefoniczny na działce a telefonu nie można podłączyć.

a za wynajem/dzierzawe gruntu TP nie powinna placic? czy taka umowe mozna wypowiedziec?

Czy moze tez jest to dobro powszechne i prawo zabrania pobierania oplat...?
Michał Kucaj

Michał Kucaj Przedstawiciel
Handlowy, SunMedia
S.A

Temat: Słup telefoniczny na działce a telefonu nie można podłączyć.

Ten dualizm polega na tym że centralka rozdzielająca kabel i puszczająca kabel do domu nie jest dostępna na słupie na mojej działce tylko 300m dalej, i dlatego nie chcą podłączyć bo im się kabla nie chce ciągnąć.. Co w takiej sytuacji zrobić?

konto usunięte

Temat: Słup telefoniczny na działce a telefonu nie można podłączyć.

Zaproponować współfinansowanie.

Ale ja mam podobny problem i w moim (a pewnie i w tym) przypadku "brak możliwości technicznych" polega nie na tych kilkuset metrach kabla, co na tym, że (uwaga, będę pisał tak, jak rozumiem, szanowni inżynierowie wytłumaczcie po ludzku albo zamilknijcie!):
w biegnącym kablu jest miejsce na np. 20 linii/numerów, z tego jest 18 zajętych, a 2 to rezerwa obowiązkowa. Trzeba by położyć zupełnie nowy kabel, a w dodatku na końcu umożliwić podłączenie nie 20, lecz np. 60 linii. Telekomunikacja nie wie, kiedy to zrobi, bo nie musi się starać o "zadupia".

U mnie jest tak: internet radiowy, a pod to podpięty telefon VoiP.

Temat: Słup telefoniczny na działce a telefonu nie można podłączyć.

internet radiowy to chyba rzeczywiście najlepsze rozwiązanie. a może warto zainteresować się jakimś internetem typu bluconnect czy iplus?

co do słupów - wątpię żeby jeszcze coś szło drutami. teraz jest era światłowodów...

obecnie mamy nowe prawo, które mówi o służebności przesyłu
http://lex.pl/?cmd=artykul,2228
zatem ciężko może być "wyprowadzić" słup z działki - chyba że rzeczywiście nie jest użytkowany. Tu rzeczywiści musiał by si wypowiedzieć ktoś od prawa telekomunikacyjnego - nie znam się na tym.

a wcześniej też pewnie wszystko odbyło się legalnie ponieważ istnieje coś takiego jak ZUD a projektant pewnie uzyskał zgodę wcześniejszego właściciela. (Art. 20. USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane)
Art 28 ust.1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086, z późn. zm.)

Uzgodnieniu podlegają sieci uzbrojenia terenu, przez które zgodnie z art. 2 pkt. 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (Dz. U. Z 2000r. Nr 100, poz. 1086) rozumie się wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne, z wyłączeniem melioracji szczegółowych, a także podziemne budowle jak: przejścia, tunele, parkingi, zbiorniki itp.

a TP dopóki będzie czuło się monopolistą będzie działać tak jak działa...

Temat: Słup telefoniczny na działce a telefonu nie można podłączyć.

Michał Kucaj:
Ten dualizm polega na tym że centralka rozdzielająca kabel i puszczająca kabel do domu nie jest dostępna na słupie na mojej działce tylko 300m dalej, i dlatego nie chcą podłączyć bo im się kabla nie chce ciągnąć.. Co w takiej sytuacji zrobić?

W takim wypadku, skoro przez Pańską działkę biegną słupy z kablami telefonicznymi, argument o trudnościach technicznych jest niewłaściwy. W związku z tym najlepiej aby złożył Pan reklamację, w której wskaże Pan na te fakty oraz powoła się na fakt, że Telekomunikacja jest zobowiązana Ustawą Prawo Telekomunikacyjne do podłączenia Pana do sieci. Jeśli odmówią, wtedy najlepiej skierować sprawę do mediacji przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

Odpowiadając na pytanie o służebność przesyłu. Proszę nie mylić służebności przesyłu z Kodeksu Cywilnego ze służebnością przesyłu z Ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Są tam przepisy stanowiące lex specialis (czyli regulujące daną kwestię) w stosunku do przepisów Kodeksu Cywilnego. Konkretnie art. 140 Prawa Telekomunikacyjnego. Zgodnie z tym art:

"2. Warunki korzystania z nieruchomości przez operatora ustala się w umowie, która powinna być zawarta w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora o jej zawarcie.
3. Korzystanie z nieruchomości, o której mowa w ust. 1, jest odpłatne, chyba że linia lub urządzenia telekomunikacyjne służą zapewnianiu telekomunikacji właścicielowi lub użytkownikowi nieruchomości, na ich wniosek."

Z tego wynika, że oprócz podłączenia do sieci można wysunąć roszczenie o zapłatę za korzystanie z nieruchomości. Przypuszczam, że podobnie jak jest w wypadku słupów energetycznych, tak i w takim przypadku przysługuje Panu odszkodowanie za okres kiedy Telekomunikacja korzystała z Pańskiej nieruchomości bez zgody. Aczkolwiek zaznaczam, że mogę się mylić, nie słyszałem jeszcze o takiej sprawie. Najlepiej aby oddał Pan te kwestie do załatwienia przez profesjonalnego pełnomocnika.Michał J. edytował(a) ten post dnia 19.01.10 o godzinie 01:12

«

Lojalka

|

pytanie

»


Wyślij zaproszenie do