Temat: Ściąganie długów rodziców od dzieci
olga michalak:
Czemu komornik nie egzekwował długów od dzieci wcześniej tylko teraz? Na jakiej podstawie zaczął to robić?
Jeżeli dzieci są wymienione w wyroku (patrz odpowiedź Tomka), to Komornik może egzekwować zobowiązanie w każdym czasie. Jest w tym względzie związany jedynie wnioskiem wierzyciela (spółdzielni). Solidarna odpowiedzialność polega bowiem na tym, że wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia od jednego, kilku, lub wszystkich dłużników - według swego wyboru. Wierzyciel nie musi się tłumaczyć, czemu egzekwuje od tego, czy innego współdłużnika solidarnego.
Czy w przypadku eksmisji dzieciom należy się mieszkanie zastępcze? I czy komornik może zająć środki konta bankowego, kiedy saldo wynosi zero a dostępny jest limit zadłużenia?
I dodaję kolejne: czy jeśli w mieszkaniu zameldowana jest na pobyt tymczasowy osoba trzecia, czy od niej komornik również może egzekwować należność?
bardzo proszę o pomoc
Mieszkanie zastępcze się im nie należy. Należeć się im może co najwyżej lokal socjalny. O lokalu socjalnym orzeka sąd w sprawie o eksmisję. Jako bezrobotni spełniają oni co do zasady warunek otrzymania lokalu socjalnego, jeśli rzecz jasna nie mają tytułu prawnego do innego lokalu.
Co do limitu kredytowego, to komornik nie zajmuje rachunku bankowego, lecz wierzytelność z tytułu rachunku bankowego. Ta drobna różnica ma w tym przypadku istotne konsekwencje. W przypadku bowiem egzekucji prowadzonej z rachunku dłużnika, na którym istnieje kredyt odnawialny lub prawo do "debetu" (ujemne saldo rachunku), kwoty wpływające na ten rachunek nie będą mogły zostać przekazane na rachunek organu egzekucyjnego aż do momentu spłaty długu i pojawienia się salda dodatniego, powodującego powstanie wierzytelności posiadacza rachunku wobec banku. (tak W. Zręda, Zajęcie rachunku bankowego, PB 2000, Nr 2, poz. 57). Zatem środki na "saldzie ujemnym" nie podlegają zajęciu.
Jarosław Markieta edytował(a) ten post dnia 06.08.09 o godzinie 19:55