Temat: rozwód z cudzoziemcem
Natalia Kowalska:
Jarosław Markieta:
Prawdopodobnie chodzi tu o stwierdzenie skuteczności doręczenia pozwu. Jeżeli mnie pamięć nie myli to Polska i USA nie mają żadnej umowy międzynarodowej dotyczącej pomocy prawnej w sprawach cywilnych i rodzinnych. Mogą być zatem wątpliwości co skuteczności doręczenia pozwu, a właśnie to doręczenie jest warunkiem wydania wyroku zaocznego.
Pozew został doręczony i odebrany przez małżonka rok temu,
natomiast zmienił prawdopodobnie miejsce zamieszkania,
jego obecny adres nie jest mi znany.
Wiesz, nie znam akt sądowych Twojej sprawy, dlatego trochę spekuluję.
Bo widzisz, nie chodzi tu o to, czy Twój małżonek odebrał faktycznie pozew, lecz czy odebrał go skutecznie. Co do zasady cudzoziemcom powinno doręczać się pisma za pośrednictwem zagranicznych sądów - chodzi tu zwłaszcza o pierwsze pismo w sprawie - w tym wypadku pozew (art. 1033 par 3 k.p.c.). Sęk w tym, że brak umowy pomiędzy Polską a USA dotyczącą pomocy prawnej może uniemożliwić ten sposób doręczeń.
Doręczenie przez amerykańską pocztę może być z kolei uznane za nieskuteczne, albowiem amerykańskie dowody pocztowe nie mają mocy prawnej dokumentów urzędowych, na równi z dowodami Poczty Polskiej. I z tym właśnie pierwszym doręczeniem wiązałbym ewentualne wątpliwości sądu. Późniejsza zmiana adresu pozwanego, gdyby pierwsze doręczenie było skuteczne, nie ma już znaczenia, albowiem przy owym pierwszym doręczeniu cudzoziemiec jest pouczany o konieczności ustanowienia w Polsce pełnomocnika dla doręczeń. Jego nieustanowienie prowadzi do pozostawiania pism w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia (art. 1135 k.p.c.)
Ale to są moje domysły, bo nie znając akt nie znam rzeczywistych przyczyn wątpliwości sądu.
Czy jeżeli zaistnieje prawdopodobieństwo niemożności dostarczenia wyroku do małżonka, to sąd nie wyda wyroku?
Wyrok zawsze można wydać, ale od konkretnej sytuacji zależy, w jaki sposób. Gdyby się okazało, że doręczenie w USA nie było skuteczne, a aktualnego miejsca pobytu pozwanego nie można ustalić, to trzeba by ustanowić kuratora dla osoby o nieznanym miejscu pobytu (art. 143 k.p.c.) i ponownie przeprowadzić postępowanie dowodowe z udziałem kuratora. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. W końcu, skoro sąd stwierdził skuteczność doręczenia pozwu, to powinien być konsekwentny i wydać wyrok zaoczny.