Temat: Rozwiązanie umowy o pracę - bez podpisu

Piszę w imieniu kolegi, sprawa trochę skomplikowana ale mamy nadzieję, że ktoś nam pomoże.
Od sierpnia 2008 roku pracuje w klubie sportowym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W styczniu 2012 wysłał do firmy pismo z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pracodawca nie wyraził zgody, dogadali się ustnie, że ma pracować do końca czerwca 2012.

3 kwietnia otrzymał listem poleconym pismo od pracodawcy o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron z dniem 30 czerwca.
Pismo nie zostało przez niego podpisane.
Firma do dnia dzisiejszego nie wypłaciła mu zaległego wynagrodzenia ( za miesiąc czerwiec ) wraz z ekwiwalentem za niewykorzystany w 2012 roku urlop oraz nie dostarczyła jemu świadectwa pracy.

Czy w takim przypadku jest on dalej pracownikiem tej firmy mimo, że od lipca 2012 nie stawia się w pracy ? i może on żądać wypłaty wynagrodzenia również za lipiec, sierpień, wrzesień ?
Jakie może wnieść do pracodawcy żądania, tak aby wykorzystać prawnie sytuację na maksa. Dziękuję za pomoc.Ania Dąbska edytował(a) ten post dnia 16.09.12 o godzinie 13:36
Artur B.

Artur B. radca prawny

Temat: Rozwiązanie umowy o pracę - bez podpisu

Witam

Najprostszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest uznanie, że kolega pracował do 30 czerwca. W związku z tym wszelkie kwestie pochodne od tego można kontynuować na drodze prawnej.
Na podst. kodeksu pracy:
Art. 99. § 1. Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
§ 2. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Nadto pracownik może dochodzić odszkodowania z powodu szkody powstałej wskutek niewydania (bądź wydania nie w terminie) lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy przez dotychczasowego pracodawcę, która to szkoda miałaby inny charakter niż utrata zarobków w związku z pozostawaniem bez pracy. Podstawą takiego roszczenia byłby przepis art. 471 k.c w związku z art. 300 k.p.

+ roszczenia o wynagrodzenie za czerwiec i ekwiwalent

PozdrawiamArtur B. edytował(a) ten post dnia 16.09.12 o godzinie 23:43



Wyślij zaproszenie do