Joanna Rogalka

Joanna Rogalka Specjalista ds.
Eksportu DACH

Temat: rozwiązanie umowy najmu mieszkania

Witam, od lipca tego roku wynajmuję z mężem mieszkanie. Umowa została podpisana na czas określony do końca czerwca 2011 r. W umowie nie wspomniano o rozwiązaniu umowy, czyli obowiązuje KC.
W połowie października przyszła właścicielka i poinformowała nas, że mamy się wyprowadzić - najlepiej do końca listopada. Powód rozwiązania umowy - Córka chciałaby się wprowadzić z narzeczonym do mieszkania. Nie niszczymy mieszkania, a opłaty uiszczamy w ustalonym terminie.

Nie chciałabym się kłócić, ale ponieważ Pani postawiła nas pod ścianą, chciałabym wiedzieć, jakie mam prawa w tej sytuacji - jako najemca (dodam, że z 4-letnim dzieckiem)??

Z tego, co zdążyłam sama się dowiedzieć, powinnam otrzymać pisemne wypowiedzenie umowy najmu, przy czym nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. - takowego nie otrzymałam.

Słyszałam także, że właścicielka nie może nas usunąć z mieszkania, dopóki nie znajdziemy czegoś innego.

Bardzo proszę o pomoc. Szukam aktualnie mieszkania, ale ciężko cokolwiek znaleźć, także nie wiem, czy uda mi się opuścić mieszkanie w ustalonym terminie...Chciałabym wiedzieć, ile mam czasu.

Z góry dziękuję

konto usunięte

Temat: rozwiązanie umowy najmu mieszkania

Dobry wieczór. Wydaje mi się, że pomocna może okazać się znajomość wskazanych przepisów.

Art. 690 k.c. mówi: "Do ochrony praw najemcy do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.".

Ma to powiązanie z art. 222 k.c. stanowiącym:

§ 1 "Właściciel [najemca - przyp. aut.] może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela [najemcy - przyp. aut.] uprawnienie do władania rzeczą".

§ 2 "Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi [najemcy - przyp. aut.] roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń".
Joanna Rogalka

Joanna Rogalka Specjalista ds.
Eksportu DACH

Temat: rozwiązanie umowy najmu mieszkania

Aby pomóc innym, cytuję odpowiedź Pana Jakuba Tarkowskiego, którą otrzymałam na skrzynkę:

Witam w odpowiedzi na Pani pytanie informuję, jest Pani chroniona przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 o ochronie praw lokatorów, miejscowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego" Pani umowa najmu została zawarta na czas oznaczony stąd jej wcześniejsze wypowiedzenie jest możliwe jedynie pod pewnymi warunkami określonymi w art. 11 tej ustawy. Jest Pani uprawniona do dalszego zajmowania lokalu i ewentualne powództwo o eksmisję zostanie oddalone. Poniżej cytuje treść art. 11 ww. ustawy który stanowi kiedy ewentualnie mogła by być w Pani wypadku wypowiedziana umowa.

Art. 11
1. Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 niniejszej ustawy. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.

2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:

1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub

3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub

4) używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4.

3. Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:

1) z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy,

2) z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

4. Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. W lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego.

5. Nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa w ust. 4.



Wyślij zaproszenie do