konto usunięte

Temat: Rozprawa o umorzenie obowiązku alimentacyjnego

Witam serdecznie

Za kilkanaście dni odbędzie się rozprawa o umorzenie obowiązku alimentacyjnego, pozew skierował przeciwko mnie ojciec.
Szukam informacji jak mam się przygotować to takiej rozprawy (o co sąd może pytać, jakie mieć ze sobą dokumenty itp. )i czego się spodziewać po niej. Bardzo będę wdzięczna za wskazówki. Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Rozprawa o umorzenie obowiązku alimentacyjnego

Ewentualne umorzenie obowiązku alimentacyjnego zależy przede wszystkim od Pani stopnia samodzielności, tj. podstawą byłaby ewentualna praca i wynagrodzenie, które Pani otrzymuje oraz koszty, które Pani ponosi (utrzymanie, mieszkanie, leczenie). Rachunek zysków i strat po Pani stronie jest porównywany z analogicznym po stronie ojca.
Dużo zależy od stanu Pani zdrowia, wykształcenia (tj. czy jest Pani w trakcie nauki) oraz od tego, ile ma Pani lat - o to jednak na forum nie śmiem pytać.
Dokumenty podstawowe w przypadku takiego postępowania sądowego to:
- kompletna historia medyczna wraz z rachunkami za ew. leczenie,
- ew. legitymacje szkolne, studenckie oraz rachunki za naukę (np. podręczniki),
- rachunki za utrzymanie.

Czynnikiem który na pewno nie pozostaje bez znaczenia jest przyczyna wystąpienia Pani ojca o umorzenie obowiązku alimentacyjnego - tu w grę wchodzą identyczne kwestie jak w/w, przy czym dochodzi istotna kwestia odnośnie wynagrodzenia Pani ojca. Alimenty nie mogą bowiem przekraczać połowy jego udokumentowanego wynagrodzenia miesięcznego, zatem jeśli w Pani przypadku chodzi o np. utratę lub zmianę pracy ojca sytuacja może być dla Pani niekorzystna.

konto usunięte

Temat: Rozprawa o umorzenie obowiązku alimentacyjnego

Przede wszystkim powinnaś otrzymać kopię tego pozwu aby móc się z nim zapoznać i ustosunkować.
Sąd w postępowaniu będzie badał okoliczności uzasadniające złożenie pozwu, strony zaś będzie rozpytywał o to, co było przedmiotem ustaleń przy orzekaniu o zasądzeniu alimentów oraz o ewentualnych innych, nowych okolicznościach, mogących mieć znaczenie dla sprawy.
Nie bez znaczenia będzie fakt studiowania i kosztów z tym związanych, wieku, Twojego stanu cywilnego, ewentualnej pracy, jeśli wykonujesz, kosztów własnego utrzymania, etc. Piszesz mało szczegółów, choć ze względu na osobisty, z pewnością, charakter takich spraw, nie ma się co dziwić.
Najpierw jednak zapoznaj się z treścią pozwu. Jeśli nie otrzymasz jego treści do rozprawy, sąd na posiedzeniu wyznaczy kolejny termin, tak, abyś miała czas na ustosunkowanie się do jego treści. I dopiero wtedy potrzebne będą sądowi wszelkie informacje, niezbędne dla ustalenia faktów i odpowiedniego orzeczenia w sprawie.



Wyślij zaproszenie do