Temat: rozliczenie kosztów okresu przedwspólnotowego
Art. 1 ust. 1
Ustawa określa sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu, prawa i obowiązki właścicieli tych lokali oraz zarząd nieruchomością wspólną.
U.w.l. określa zatem prawa i obowiązki właścicieli lokali (formalnych właścicieli, a nie przyszłych).
Art. 13 ust. 1
Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Art. 12 ust. 2
Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
U.w.l. określa zatem, że właściciel jest obowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu nieruchomością wspólną, które są określone w art. 14 u.w.l.
Art. 4 ust. 1
Dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości przysługują co do niewyodrębnionych lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych; odnosi się to także do jego obowiązków.
Art. 10
Właściciel nieruchomości może ustanawiać odrębną własność lokali dla siebie, na mocy jednostronnej czynności prawnej. W takim wypadku stosuje się odpowiednio przepisy o ustanowieniu odrębnej własności w drodze umowy.
U.w.l. określa zatem, iż w przypadku lokali niewyodrębnionych, jak również w przypadku lokali wyodrębnionych ale pozostających własnością właściciela nieruchomości, to on ponosi ciężary z nimi związane.
Kwestią podstawową jest tu art. 9 u.w.l. - czyli podstawa stosunków prawnych w umowach z deweloperami.
Art. 9 ust. 1
Odrębna własność lokalu może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę.
Właścicielem gruntu jest deweloper (albo grunt jest w użytkowaniu wieczystym dewelopera - ale wówczas nie podpada to pod wskazany przepis, co nie znaczy oczywiście, że umowa jest nieważna). Umowa zwana w praktyce obrotu umową deweloperską, jest umową nienazwaną, o charakterze mieszanym, powstałą w wyniku specjalnego połączenia czynności realizowanych w ramach budowlanego procesu inwestycyjnego, z docelowym zamiarem przekazania inwestycji (budynku, lokalu) drugiej stronie umowy. Na umowę tę składają się elementy treści różnych umów nazwanych, tworzących jednolitą całość, z zachowaniem jednak przez tę umowę cech oryginalności w stosunku do ustawowych typów umów, których elementy zawiera. Umowa taka ma charakter umowy właściwej, a nie przedwstępnej (tak SN m.in. w wyroku z dnia 30 czerwca 2004 r., sygn. akt: IV CK 521/03).
Dopiero wyodrębnienie i przeniesienie własności lokalu na jakiegoś ludzika powoduje, że dotychczasowy właściciel (deweloper) będzie zwolniony z obowiązku patrycypowania w kosztach zarządu nieruchomością wspólną w dotychczasowym zakresie (ulegnie on zmniejszeniu). Jeżeli nie przenisienie własności to przepisy u.w.l., regulujące kwestię uczestnictwa w kosztach zarządu, obciążają nadal jego, jako formalnego właściciela lokalu (bez względu na to czy będzie to lokal wyodrębniony czy niewyodrębniony).
W kwestii protokołu nie jestem Ci w stanie teraz odpowiedzieć - muszę to skonsultować ze znajomymi.
Łukasz Ł. edytował(a) ten post dnia 28.10.09 o godzinie 17:05