Jacek P.

Jacek P. Doświadzony Menedżer
Sprzedaży B2B
IT/Telco

Temat: regres i przeniesienie finansowych skutków ubezepieczenia...

Mam do Was pytanie. Na czym polega regres i przeniesienie finansowych skutków ubezepieczenia na rzecz ubezpieczyciela sprawcy wypadku samochodowego. Mam taką sytuacje, że poszkodowany w wypadku samochodowym zamierza skorzystać z regresu i występuje z roszczeniem z tytułu kosztów wynajmu samochodu zastepczego do ubezpieczyciela sprawcy. Rozumiem, że to dotyczy tylko ubezpieczyciela sprawcy i w żadne sposob nie ma niebezpieczeństa dochodzenia jakis roszczeń w stosunku do sprawcy??
Danuta Janakiewicz

Danuta Janakiewicz administratywista,
politolog,
muzealnik, historyk
sztuki

Temat: regres i przeniesienie finansowych skutków ubezepieczenia...

Regres ubezpieczeniowy
cytat pochodzi z:
http://www.gu.com.pl/index.php?option=com_content&task...

"W przypadku zajścia określonego w umowie wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń obowiązany jest zapłacić odszkodowanie ubezpieczeniowe, choćby szkodę objętą ubezpieczeniem była obowiązana naprawić osoba trzecia. Konsekwencją tej zasady jest pozbawienie ubezpieczającego, który otrzymał odszkodowanie ubezpieczeniowe, prawa do dochodzenia odszkodowania od sprawcy szkody (osoby trzeciej). Stąd też z chwilą zapłaty odszkodowania ubezpieczeniowego przechodzą z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconej przez niego sumy, roszczenia ubezpieczającego do osób trzecich z tytułu wyrządzenia szkody, za którą wypłacono odszkodowanie ubezpieczeniowe – tzw. regres ubezpieczeniowy (art. 828 § 1 k.c.).

Przepis ten uznaje się za szczególne zastosowanie zasady wyrażonej w art. 518 § 1 pkt 4 k.c., tj. wstąpienie osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela. Mimo bowiem pewnych odrębności można tu dostrzec przypadek podstawienia na mocy szczególnego przepisu w prawa zaspokojonego wierzyciela (ubezpieczonego).

Regres ubezpieczeniowy sprowadza się do odszkodowania w pieniądzu. Ubezpieczyciel nie może więc dochodzić od sprawcy szkody, wyrządzonej przez kradzież pojazdu, wydania skradzionego samochodu (por. orzeczenie SN z 18 marca 1982 r., IV CR 48/82, OSNCP z 1982 r. nr 10, poz. 153).

Przed zmianą ustawy o działalności ubezpieczeniowej, dokonaną ustawą z dnia 8 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej, o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej – Kodeks handlowy oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU nr 96, poz. 478), Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu przysługiwało także roszczenie do posiadacza pojazdu mechanicznego, który nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu, o zwrot odszkodowania wypłaconego na podstawie art. 51 ust. 2 pkt 2 ustawy (zob. uchwała SN z 19 października 1995 r., III CZP 98/95, OSNC z 1995 r. nr 12, poz. 169).

Przesłanki regresu

Roszczenie ubezpieczającego do sprawcy szkody przechodzi na ubezpieczyciela przez sam fakt zapłaty odszkodowania. Z tym momentem traci roszczenie ubezpieczający, a ubezpieczyciel nabywa wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty. Przesłankami nabycia tego roszczenia są więc:
istnienie odpowiedzialności sprawcy szkody,
wypłata odszkodowania ubezpieczeniowego".



Wyślij zaproszenie do