Temat: przyrysowana maska samochodu przez koty
Andrzej Banachowicz:
Witam
Podwórkowe bezpańskie koty, które żyją sobie u mnie na podwórku (są nawet dokarmiane przez sąsiadów) przerysowały mi maskę samochodu. Po prostu zjeżdżając z pracy itp. parkuję pod blokiem.. wiadomo .. maska ciepła od silnika... to kot sobie wskakuje żeby się ogrzać.. zwykle były ślady od ziemi na masce w kształcie łapek kotów... ale przy przetarciu się okazało.. że pazurami nieco przyrysowały mi lakier...
Da się jakoś ugrać odszkodowanie od spółdzielni na usunięcie tych rys? Pod czyim dozorem są takie koty? Kto za to odpowiada?
Pozdrawiam
A może by tak powołać się na art. 417 § 1 (lub 2...) Kodeksu cywilnego w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt ?
Gmina ma obowiązek wyłapywać bezpańskie zwierzęta. Gmina się nie wywiązuje odpowiednio ze swojego obowiązku. Zaniechanie gminy w tym zakresie spowodowało szkodę...
Art. 417. Kodeksu cywilnego
§ 1. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
§ 2. Jeżeli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono, na podstawie porozumienia, jednostce samorządu terytorialnego albo innej osobie prawnej, solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa.
Art. 11. ustawy o ochronie zwierząt
1. Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin.
2. Minister właściwy do spraw administracji publicznej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, zasady i warunki wyłapywania bezdomnych zwierząt.
3. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt oraz rozstrzyganie o dalszym postępowaniu z tymi zwierzętami odbywa się wyłącznie na mocy uchwały rady gminy podjętej po uzgodnieniu z powiatowym lekarzem weterynarii oraz po zasięgnięciu opinii upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
4. Organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, mogą zapewniać bezdomnym zwierzętom opiekę i w tym celu prowadzić schroniska dla zwierząt, w porozumieniu z właściwymi organami samorządu terytorialnego.
Jak to mówią Francuzi - sząse marnee, ale może warto spróbować.
Rafał Lewandowski edytował(a) ten post dnia 01.11.10 o godzinie 09:05