Temat: przelew dla niewłaściwej osoby
Oczywiście, że istnieje możliwość odzyskania pieniędzy.
Ogólnie rzecz ujmując - osoba, która uzyskała korzyść majątkową bez podstawy prawnej, kosztem innej osoby jest bezpodstawnie wzbogaconym. Instytucję bezpodstawnego wzbogacenia w prawie cywilnym regulują przepisy art. 405 - 416 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego odpowiedzialność z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia obciąża osobę bezpodstawnie wzbogaconą bez względu na rodzaj zdarzenia, w wyniku którego uzyskała ona korzyść majątkową.
Przesłankami bezpodstawnego wzbogacenia są: uzyskanie korzyści majątkowej bez podstawy prawnej, uzyskana korzyść musi posiadać wartość majątkową (dająca określić się w pieniądzu),korzyść majątkowa musi być uzyskana kosztem innej osoby. Z tego, co Pani napisała zachodzą wszystkie te przesłanki.
Powstał zatem obowiązek wydania korzyści uzyskanych bez podstawy prawnej.
Przedmiotem roszczenia o zwrot z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia jest zwrot korzyści w naturze, (ten ma pierwszeństwo), a jeżeli to nie jest możliwe, zwrot wartości korzyści.
Powinna Pani osobę, która uzyskała korzyść wezwać do jej zwrotu.
Po wezwaniu do zwrotu, osoba bezpodstawnie wzbogacona jest zobowiązana do niezwłocznego (co nie oznacza,ze natychmiastowego) zwrotu uzyskanej korzyści po otrzymaniu wezwania. Ogólnie przyjmuje się, że osoba taka ma 14 dni, licząc od wezwanie, do dokonania zwrotu.
Do roszczeń z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia znajdują zastosowanie ogólne terminy przedawnienia, uregulowane w art. 117 i kolejnych Kodeksu cywilnego. Wierzytelność z bezpodstawnego wzbogacenia ulegnie przedawnieniu z upływem lat 10.
Monika Zbrojewska edytował(a) ten post dnia 09.02.09 o godzinie 12:06