Ewa Wawer

Ewa Wawer Nauczyciel,
Przedszkole nr 28 w
Dąbrowie Górniczej

Temat: Przekazywanie darowizny w rodzinie

Proszę o poradę, czy możliwe byłoby ominięcie podatku od darowizny w sytuacji, gdyby moja teściowa podarowała swojemu synowi (mojemu mężowi) dużą kwotę pieniędzy ok 150 tys, a on podarowałby ją mnie, a ja mojemu ojcu, za które to pieniądze mój ojciec kupiłby mieszkanie? Czy jeśli każdy z nas przelewałby te środki na konta osoby obdarowanej a obdarowana osoba zgłosiłaby fakt darowizny w US, to czy to byłoby legalne i bez podatku czy US ( a właściwie dwa US w odrębnych miastach) mogłyby taką operację uznać za niezgodną z prawem? A jeśli taka operacja z darowiznami byłaby dopuszczalna, to czy te darowizny powinny być w jakichś odstępach czasowych czy mogą być z dnia na dzień np.?
Tomasz Balcerak

Tomasz Balcerak Doradca Podatkowy,
Associate Partner w
dziale
księgowości...

Temat: Przekazywanie darowizny w rodzinie

Moim zdaniem ma Pani prawo skorzystać ze zwolnienia jakie gwarantuje art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W myśl Art. 4a
1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.Tomasz Balcerak edytował(a) ten post dnia 02.11.10 o godzinie 22:09

Temat: Przekazywanie darowizny w rodzinie

Jak słusznie zauważył przedmówca, może Pani skorzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 4a, ale zauważyłem, że akurat to Pani już wie. Zasadniczo ma Pani dobry pomysł z "łańcuszkiem" przekazywania środków pieniężnych, gdyż cały czas krążą one wśród osób zaliczających się do tzw. "grupy zerowej", można więc korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 4 a. Kwestią problematyczną jest fakt, iż Pani działania dążą tak naprawdę do ominięcia prawa, tak więc należy moim zdaniem uznać, że Pani Ojciec nie powinien skorzystać ze zwolnienia od podatku w przypadku opisywanego przez Panią transferu gotówki. Oczywiście wszystko zależy od Pani i od tego czy chce Pani zaryzykować, przypominam jednak, iż w przypadku ujawnienia takiego procederu możliwa jest nie tylko sankcja w postaci zapłacenia zaległego podatku, lecz również odpowiedzialność na podstawie kodeksu karnego skarbowego.



Wyślij zaproszenie do