Lidia P.

Lidia P. niech inni analizują
a ja marzę :)

Temat: przekazanie samochodu otrzymanego w spadku a umowa darowizny

Witam !
Mój zmarły niedawno wujek zapisał w testamencie samochód synowi swojej siostry. Jedyną spadkobierczynią ustawową po wujku jest jego jedyna córka (wujek był rozwiedziony). Sąd na wnisek o stwierdzenie nabycie spadku stwierdził,że spadek po zmarłym nabywa w całości jego córka. Córka zmarłego chce wypełnić zapisy w testemencie i zgodnie z wolą ojca chce przekazać samochód wskazanej osobie. Jednak nie ma dobrej woli aby sporządzić umowę darowizny samochodu( notarialną czy też po prostu na piśmie umowę między stronami) na rzecz wskazanej osoby, chce po prostu wydać samochód "za pisemnym pokwitowaniem". Co powinna córka zmarłego napisać w oświadczeniu o przekazaniu samochodu aby siostrzeniec zmarłego miał szansę zarejestrować samochód ? Czy mam być tam stwierdzenie "zgodnie z wolą mego ojca zawartą w testmencie z dnia... przekazuję samochód panu..." Czy takie oświadczenie może być traktowane jako umowa darowizny ? Dodam, że siostrzeniec zmarłego nie ma szans na orzeczenie sądu o nabyciu spadku bo nie należy do spadkobierców ustawowych ani na typową umowę darowizny bo córka zmarłego nie jest zainteresowana sporządzeniem takiej umowy.
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: przekazanie samochodu otrzymanego w spadku a umowa darowizny

A dlaczego sąd nie wziął pod uwagę testamentu?
Nie wiedział o jego istnieniu? Nie spełniał ustawowych wymogów?
Lidia P.

Lidia P. niech inni analizują
a ja marzę :)

Temat: przekazanie samochodu otrzymanego w spadku a umowa darowizny

Sąd stwierdza nabycie spadku na podstawie ustawy a nie na podstawie testamentu pomimo, że Sąd dokonał nieco wcześniej otwarcia i ogłoszenia tegoż testamentu. Jest to dla mnie niezrozumiała procedura ale zasada jest zdaje się taka, że pomimo pozostawienia testementu dziedziczącymi po zmarłym są spadkobiercy ustawowi a nie wymienieni w testamencie. Testament był sporządzony prawidłowo, nie stwierdzono jego nieważności. Też mnie dziwi ,że nie bierze się pod uwagę woli zmarłego ale orzeczenie sądu pokazuję, że Sąd wskazuje jedynie kto dziedziczy z mocy ustawy a nie wypowiada się na temat zapisów zawartych w testamencie :(
Zupełnie nie wiem komu i na co mogę się przydać te zapisy w testemencie jeśli na ich podstawie nie można nabyć jakiś składników majątkowych.
Wydział rejestracji samochodów honoruje orzeczenia sądu ( stwierdzenia o nabycie spadku )i umowy darowizny, nie jest przyjęta tam rejestracja na postawie zapisu w testamencie stąd bezradność siostrzeńca zmarłego.
Małgorzata S.

Małgorzata S. doradztwo
inwestycyjne w
zakresie
infrastruktury
liniowej

Temat: przekazanie samochodu otrzymanego w spadku a umowa darowizny

Lidia,
nie jest tak jak mówisz.
Jeżeli jest testament ujawniony podczas rozprawy o nabycie praw do spadku, to nawet jeśli nie są uwzględnieni w nim spadkobiercy ustawowi, to jest on ważny i nalezy go wykonać (o ile sąd nie uznał inaczej).
Jest natomiast jedna kwestia. A mianowicie, czy testamentem był rozdysponowany cały majątek spadkodawcy? Bo jeżeli nie, to pozostałą część sąd 'rozdziela' wg zasad ustawowych.
Natomiast, jeśli w testamencie jest zapis o nabyciu jakiejś części spadku osobie spoza grona spadkobierców ustawowych, to powinno to zostać (chyba) uwzględnione w postanowieniu sądu o nabyciu praw do spadku, gdyż testament pozostaje w aktach sprawy.
No chyba, że sąd odniósł się tylko i wyłącznie do części majątku spadkodawcy, która nie została rozdysponowana w testamencie.

I jeszcze jedno. Spadkobiercy ustawowi pominięci w testamencie mają prawo do zachowku, tj. do proporcjonalnej - w zależności od okoliczności - części która by im się należała wg ustawy, gdyby nie było testamentu.
Lidia P.

Lidia P. niech inni analizują
a ja marzę :)

Temat: przekazanie samochodu otrzymanego w spadku a umowa darowizny

Małgorzata, szkopuł tkwi w tym, że główną schedę spadkową stanowiło wartościowe mieszkanie zmarłego, które na kilka lat przed śmiercią zostało aktem darowizny przepisane wnuczce zmarłego. W momencie śmierci spadkodawca pozostawił córce ( spadkobierczyni ustawowej) de fakto jedynie wyposażnie mieszkania (tak stwierdził w testamencie) co stanowiło powiedzmy 10 % jego majątku bo 90 % majątku w postaci murów mieszkania było już zapisane wnuczce (która nie jest spadkobierczynią ustawową). Wuj był chojny i ten niewielki udział swojego majątku w postaci wyposażenia mieszkania i samochodu również w conajmniej połowie rozdysponował w testamencie na osoby, które nie są spadkobiercą ustawowym.
Ponieważ istnieje instytucja zachowku( ochrona interesów spadkobierców ustawowych) to prawdopodobnie dlatego Sąd stwiedził, że "spadek w całości" ( czyli wyposażenie meiszkania plus samochód) bo tyle tak naprawdę z ogromnej masy spadkowej z tego spadku zostało w chwili śmierci, nabywa jedyna córka zmarłego.

Następna dyskusja:

Umowa darowizny a zachowek...




Wyślij zaproszenie do