Temat: Przekazanie nieruchomości dla NGOsu
Witam,
Stosownie zaś do art. 24 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacja pożytku publicznego może, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, nabywać na szczególnych warunkach prawo użytkowania nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami przewiduje możliwość zbywania nieruchomości w drodze bezprzetargowej, jeżeli nieruchomość zbywana jest organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego (art. 37 ust. 2 pkt 3 i art. 68 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Ponadto w myśl art. 68 tej ustawy właściwy organ może, za zgodą odpowiednio wojewody albo rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa, udzielić bonifikaty od ceny ustalonej przy sprzedaży nieruchomości w trybie bezprzetargowym, jeżeli nieruchomość ta sprzedawana jest organizacji pożytku publicznego na cel prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego.
Zgodnie natomiast z art. 59 tej ustawy minister właściwy do spraw skarbu państwa może dokonać darowizny nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność: charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportowo-turystyczną, z zastrzeżeniem, iż w przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel, na który została darowana, minister odwołuje darowiznę. Także Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Mienia Wojskowego oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa mogą wyposażyć lub dokonać, po uprzednim uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw skarbu państwa, na rzecz organizacji pożytku publicznego darowizny nieruchomości, w stosunku do której wykonują prawa właścicielskie Skarbu Państwa, również z zastrzeżeniem, że w przypadku niewykorzystania nieruchomości na ten cel darowiznę odwołuje się.
Możliwości jest więc kilka, ale stanowisko władz wyrażane w różnych pismach jest takie, że opp powinna sobie sama radzić w zakresie swojej działalności, więc te ulgowe regulacje są wyjątkiem (przywilejem) a nie uprawnieniem.
Pozdrawiam
Beata Kuczek - Maruta