Temat: Przedawnienia
zofia K.:
Czy może ktoś podpowie jakie są terminy przedawnień przestępstw zarówno karnych jak i cywilnych?
O zbrodni przeciwko ludzkości wiem,że się nie przedawnia.Z zabójstwami to chyba 30 lat.A jak to jest np.z oszustwami czy innymi podobnymi sprawami?
Art. 101 § 1 Kodeksu karnego: Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
1) 30 - gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,
2) 20 - gdy czyn stanowi inną zbrodnię,
2a) 15 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,
3) 10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,
4) 5 - gdy chodzi o pozostałe występki.
5) § 2. Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.
W pierwszej kolejności musisz zatem ustalić, czy czyn stanowi zbrodnię, czy występek. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Czyli w tym wypadku badasz dolną granicę zagrożenia karą - jeśli jest równa lub wyższa niż 3 lata, to jest to zbrodnia i termin przedawnienia co do zasady wynosi 20 lat (art. 101 par. 1 pkt. 2) k.k.), jeśli jest niższa, to mamy do czynienia z występkiem i wtedy badamy górną granicę zagrożenia karą, zgodnie z widełkami, które są określone w art. 101 par. 1 pkt. 2a) - 4 k.k. i w zależności od tego zagrożenia możemy ustalić termin przedawnienia za konkretne przestępstwo.