konto usunięte

Temat: proszę o pomoc - zakup nieruchomości

.Agnieszka A. edytował(a) ten post dnia 19.10.10 o godzinie 20:57
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: proszę o pomoc - zakup nieruchomości

Jeśli to umowa przedwstępna to można byłoby się wycofać. Jesli użyto slowa "kupili" znaczyłoby to że już są włascicielami.

Z umowy przdwstępnej można się jeszcze wycofać, warto jednak sprawdzić czy to co wpłacono to była zaliczka czy zadatek http://www.morizon.pl/pages/na-co-zwracac-uwage-kupuja...
W operacie napisał, że "w urzędzie dzielnicy uzyskano informację, że dla
przedmiotowego terenu brak jest planu miejscowego".

Nie wiem jeszcze jak to ugryźć - jeśli w urzędzie dzielnicy jest taki plan to być może rekompensatę da się ściągnąć z ubezpieczenia OC biegłegoWiesław Jan Tomczak edytował(a) ten post dnia 09.10.10 o godzinie 20:31

konto usunięte

Temat: proszę o pomoc - zakup nieruchomości

.Agnieszka A. edytował(a) ten post dnia 19.10.10 o godzinie 21:14
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: proszę o pomoc - zakup nieruchomości

Nie płacąc mozna doprowadzić do sytuacji że poprzedni własciciel będzie mógł wystąpic na podstawie art 491 Kodeksu cywilnego o odstąpienie od umowy.
Może to sie jednak wiązać z koniecznoscią wypłaty odszkodowania.

Warto więc przeanalizować jakiego rzedu mogłoby to być odszkodowanie. Czasem opłaca się zapłacić odszkodowanie a czasem zapłacić za mieszkanie i sprzedać je ze stratą.

Mozna też sparwdzić na ile wiarygodna jest wycena rzeczoznawcy, być może da się to podciągnąć pod przyczyny niezależne od Pani

Radziłbym pzreczytać kilka poniższych artykułow Kodeksu Cywilnego. Każdy z nich można byłoby tu zastowoać. Wszystko zalezy od kierunku działania jaki Pani wybierze, jaki wybierze poprzedni właściciel i też od tego czy rzeczoznawca nie pzreoczył podania istotnych faktów.

Art. 461 [Prawo zatrzymania] § 1. Zobowiązany do wydania cudzej rzeczy może ją zatrzymać aż do chwili zaspokojenia lub zabezpieczenia przysługujących mu roszczeń o zwrot nakładów na rzecz oraz roszczeń o naprawienie szkody przez rzecz wyrządzonej (prawo zatrzymania).
§ 2. Przepisu powyższego nie stosuje się, gdy obowiązek wydania rzeczy wynika z czynu niedozwolonego albo gdy chodzi o zwrot rzeczy wynajętych, wydzierżawionych lub użyczonych. § 3. (skreślony)

Art. 471 [Odpowiedzialność odszkodowawcza dłużnika] Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Art. 481 [Opóźnienie świadczeń pieniężnych] § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. § 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Art. 482 [Odsetki od zaległych odsetek] § 1. Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy.
§ 2. Przepis paragrafu poprzedzającego nie dotyczy pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe.

Art. 483 [Kara umowna] § 1. Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna).
§ 2. Dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej.

Art. 484 [Wysokość] § 1. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły.
§ 2. Jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej; to samo dotyczy wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

Art. 485 [Kara ustawowa] Jeżeli przepis szczególny stanowi, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego dłużnik, nawet bez umownego zastrzeżenia, obowiązany jest zapłacić wierzycielowi określoną sumę, stosuje się odpowiednio przepisy o karze umownej.

Art. 490 [Wstrzymanie świadczenia] § 1. Jeżeli jedna ze stron obowiązana jest spełnić świadczenie wzajemne wcześniej, a spełnienie świadczenia przez drugą stronę jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego lub nie da zabezpieczenia.
§ 2. Uprawnienia powyższe nie przysługują stronie, która w chwili zawarcia umowy wiedziała o złym stanie majątkowym drugiej strony. § 3. (skreślony)

Art. 491 [Zwłoka] § 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty nie spełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.

Art. 494 [Obowiązki odstępującego] Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Art. 496 [Prawo zatrzymania] Jeżeli wskutek odstąpienia od umowy strony mają dokonać zwrotu świadczeń wzajemnych, każdej z nich przysługuje prawo zatrzymania, dopóki druga strona nie zaofiaruje zwrotu otrzymanego świadczenia albo nie zabezpieczy roszczenia o zwrot.



Wyślij zaproszenie do