Temat: programy szpiegowskie na komputerach w pracy czy to...
Narzędzia jakie otrzymujesz od pracodawcy są jego własnością (komputer, oprogramowanie, komórka, samochód, biurko. lampka, telefon na biurku etc...). On płaci za ich używanie, prawda ? Są jego własnością i może oczekiwać, że będą używane zgodnie z przeznaczeniem.
trudno się nie zgodzić, ja tylko mówie, że szef może pozwolić na ich używanie także do prywatnych celów. Nie widze nić w tym złego, że skorzystam do prywatnych celów z laptopa, jeśli zadani, które są mi powierzone wykonuję bardzo dobrze - szczególnie w ocenie pracodawcy.
Płaci również za to co dla niego wykonujesz - czyli np. jeśli masz w umowie 8h pracy, czy 40 tygodniowy tydzień pracy to płaci Ci za 8 h dziennie, a nie za 6 godzin pracy i 2 godziny grzebania w necie i pogaduszek mailem z kumpelą.
Wszytko ok. zauważ jednak, że człowiek to nie maszyna i jego wydajeność jest zależna od wielu czynników. Owszem możesz zakazać wielu rzeczy np. korzystania do prywatnych celów z laptopa, ale może się okazać, że jego wydajność spadnie.
Przychodzi mi ty namyśl przykład jednej z firm marktingowych, która wprowadziła dodatkowe przerwy dla pracowników i ustawiła więcej baniaków z wodą bo jej właściciel zauważył, że podczas przerwy i pogaduszek przy baniakach z wodą generowane są całkiem fajne pomysły.
Więc jeśli nie poczucie przyzwoitości powstrzymuje przed takimi działaniami to kontrola. Pracodawca ma prawo wymagać, żeby pracownik w pracy pracował. Wiem,że to nieludzkie.
tak jak wyżej, miarą pracy pracownika nie powinno być to, że przez 8 godzin korzysta z narzędzi do celów pracy, ale jego faktyczna wydajność.
P.S. temat nie jest o tym jakich mamy szefów i na co nam pozwalają :)
tak, tematem jest to czy może być zainstalowane oprogramowanie szpiegowskie. W mojej ocenie może pod warunkiem, że pracownik jest o tym poinformowany. Ciekawą uwagę dodał Sławomir. Nie wiedziałam, że takie dowody można użyć.
P.S 2 - większość pracodawców już wie, że musi to explicite przedstawić pracownikowi do podpisania, bo nie zawsze pracownik rozumie, że powinien pracować. Na ogół w regulaminie lub jako oddzielne oświadczenie.Dagmara D. edytował(a) ten post dnia 04.11.10 o godzinie 13:27