konto usunięte

Temat: problem z TBS

Witajcie,

mam problem z TBS'em. Może ktoś z Was miał podobne doświadczenia i chętnie się ze mną podzieli. W kontaktach z TBS czuję się traktowana jak petent, który w dodatku ma przed sobą mur wielki jak w Chinach. Poniżej opis sytuacji.

Posiadamy z mężem mieszkanie w TBS, w Poznaniu, od 2001 r. Do kwietnia zeszłego roku zamieszkiwaliśmy w tym mieszkaniu. Nasza sytuacja życiowa nieco się zmieniła i musieliśmy wyjechać za pracą. Nie chcemy jednak pozbywać się mieszkania w TBS, licząc na to, iż za 2 lata wrócimy. Chcieliśmy, za zgodą tbs, wmeldować do mieszkania, na okres dwóch lat, kuzynkę z rodziną. Odciążyłoby to znacząco nasz budżet.

W dniu 25.07.08 zwróciliśmy się, na piśmie, do TBS z prośbą o wyrażenie zgody na zameldowanie kuzynki z rodziną. Spełnia ona warunki określone przez ustawę (dot. dochodu na każdego członka rodziny). Uargumentowaliśmy swoją prośbę. W dniu dzisiejszym otrzymałam słowną odpowiedź, iż TBS zgody nie wyrazi. Na moje pytanie odnośnie powodów udzielenia odmowy poinformowano mnie, iż otrzymam pismo od radcy prawnego, w którym taka argumentacja będzie zawarta.

Moje pytania:
1. czy TBS podglega pod Kodeks Postępowania Administracyjnego, określający w jakim terminie powinnam otrzymać odpowiedź na swoje pismo?
2. czy tbs może i na jakiej podstawie odmówić zameldowania dodatkowych osób do mieszkania?

Pozdrawiam serdecznie

Agnieszka

Temat: problem z TBS

Z braku czasu, rzucę tylko odnosniki:
USTAWA z dnia 26 października 1995 r.
o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Art. 23. 1. Towarzystwa budownictwa społecznego mogą być tworzone w formie:
1) spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
2) spółek akcyjnych,
3) spółdzielni osób prawnych.
2. (49) Do towarzystwa budownictwa społecznego, zwanego dalej "towarzystwem", stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu spółek handlowych lub ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 oraz z 2004 r. Nr 99, poz. 1001), ze zmianami wynikającymi z przepisów niniejszego rozdziału.
Wobec powyższego TBS nie podlega KPA, a tryb załatwiania spraw powinien okreslać Statut lub umowa TBS'u, ewentualnie w grę wchodzi odpowiednie stosowanie tzw. postępowania wewnątrzspółdzielczego czyli art. 32 prawa spółdzielczego.

Art. 30. 1. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli:
1) osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości,
2) dochód gospodarstwa domowego, w dniu zawarcia umowy najmu, nie przekracza 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, więcej niż:
a) o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
b) o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
c) o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
1a. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny w swoich zasobach osobie posiadającej tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości lub osobie wchodzącej w skład gospodarstwa domowego, którego członek posiada tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, jeżeli zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem przez członka gospodarstwa domowego pracy w pobliżu miejsca położenia zasobów towarzystwa, w których znajduje się lokal, o którego wynajem się ubiega.
Jeśli to tylko kwestia zameldowania, to może istnieje możliwość dogadania się z kuzynką, żeby nie meldować.......

konto usunięte

Temat: problem z TBS

Proszę o wtajemniczenie mnie w kwestię dziedziczenia mieszkania w TBS. Jeżeli główny najemca mieszkania (z przydziału - nie partycypacja) umiera, co z osobami z nią zamieszkującymi - współlokatorami? jakie mają wtedy prawa do tego mieszkania? Czy TBS ma prawo nie podpisywać ze współlokatorem umowy najmu?
Justyna Gudowska

Justyna Gudowska Ekspert w
zarządzaniu
doświadczeniem
Klientów

Temat: problem z TBS

Szukam prawnika, który "zna się na TBS-ach".
Chciałabym nabyć mieszkanie "z drugiej ręki" (obecny najemca i partycypant chce odstąpić), jest tam trochę kombinacji prawnych (cesja partycypacji załatwiona notarialnie a nie przez TBS). Nie chciałabym wpuścić się w maliny, wolę zatem zweryfikować sprawę pod kątem prawnym.

Następna dyskusja:

problem z salonem ślubnym




Wyślij zaproszenie do