Marzena Szałwińska

Marzena Szałwińska PSYCHOTECHNIKA -
BADANIE KIEROWCÓW

Temat: prawo pracy

Mam problem dotyczący prawa pracy jak możecie mi pomóc to będę wdzięczna.
Chodzi o to, że w normalnej pracy osoby, które pracują od poniedziałku do piątku mają każdą sobotę i niedziele wolną plus dni świąteczne tak więc na kwiecień przypadało 20 dni pracy czyli 160 godzin, w maju 21 dni- 168 godzin. Ja też pracuję 5 dni w tygodniu ale w różne dni mam wolne. W pracy powiedzieli, że skoro my pracujemy w systemie od poniedziałku do niedzieli to mamy jeden dzień więcej pracy, czyli w maju mam wypracować 176 godzin, a w kwietniu przepracowałam 168.Zastanawiam się czy tak faktycznie jest, gdyż nigdzie nie mogę znaleźć w internecie takiego potwierdzenia. Wydaje mi się to bezsensowne bo nie dość że pracuję często w niedziele i w sobote to jeszcze dodają mi 1 dzień więcej w miesiącu. Czyli przykładowo jeśli np. święta bożego narodzenie wypadną na poniedziałek i wtorek to ja bym musiała być w sobotę niedziele w pracy potem 2 dni wolnego z czego zabierają mi jeden dzień wolny bo będę musiała go odpracować
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: prawo pracy

pracujecie od poniedziałku do niedzieli (pod warunkiem, że możecie pracować w niedziele, jest w KP przepis który wymienia prace możliwe w ten dzień, inne są zabronione),

Musisz przed każdym okresem rozliczeniowym (nie napisałaś jaki obowiązuje w Twojej firmie - może być miesiąc, mogą być 2 lub 3 lub 4) otrzymać harmonogram czasu pracy na dany okres. W harmonogramie musisz mieć zaplanowany czas pracy tak, aby:
- przynajmniej jedną niedzielę na cztery mieć wolne
- musisz mieć zapewniony szósty dzień tygodnia wolny (z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy) - nie musi to być sobota, może to być np. święto i wtedy wychodzi tak, że pracujesz nie 160 godzin jak ci co mają wolne soboty ale pracujesz 168 godzin w maju.

Także może być tak ułożony harmonogram jak Ty masz.
Tak się stało w momencie wprowadzenia ustawy która obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku- święto wypadające w sobotę nie obniża wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. Od tego czasu w każdej firmie, a nawet wewnątrz jednje firmy różne osoby mogą mieć różne nominalne czasy pracy do przepracowania za dany okres rozliczeniowy. Jedni będą pracowali 160 a inni 168 godzin (różnica głównie wynika z tego jak pracodawca wyznaczy szósty dzień wolny - czy on będzie się pokrywał ze świętem, czy nie).Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 13.05.11 o godzinie 14:04
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: prawo pracy

pisałam już o tym w innym temacie ale powtórzę:

Krok 1. mnożymy 40 godzin (norma średniotygodniwa) przez liczbę pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym.
Krok 2. Do otrzymanej liczby dodajemy iloczyn ośmiu godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystające).
Krok 3. Sprawdzamy w kalendarzu, które święta wypadają w innym dniu niż niedziela.
Krok 4. Zmniejszamy wymiar czasu pracy o osiem godzin z tytułu każdego z tych świąt, POD WARUNKIEM ŻE NIE POKRYWAJĄ SIĘ Z WOLNYM Z TYTUŁU PRZECIĘTNIE PIĘCIODNIOWEGO TYGODNIA PRACY. Uwaga! Ni chodzi tu o kalendarzowe soboty, ale o szóste wolne dni tygodnia określone przez pracodawcę w rozkładzie czasu pracy.

Przykład
Policzę godziny robocze za styczeń, zakładając że szósty wolny dzień tygodnia jest w:
a) sobotę
(40 godzin x 4 tygodnie) + (8 godzin x 1 dzień wystający) - (8 godzin x 1 dzień świąteczny) = 160 godzin
Choć w styczniu święta są dwa, to wymiar obniża tylko jedno z nich - święto Trzech Króli, bo Nowy Rok wypada w sobotę a ta w opisanym przypadku jest dniem wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
b) święta
(40 godzin x 4 tygodnie) + (8 godzin x 1 dzień wystający) - 0 = 168 godzin
Mimo dwóch styczniowych świąt żadne z nich nie obniża wymiaru o osiem godzin, bo są jednocześnie szóstym wolnym dniem tygodnia.
c) każdy inny dzień tygodnia nie pokrywający się ani z kalendarzową sobotą, ani ze świętem
(40 godzin x 4 tygodnie) + (8 godzin x 1 dzień wystający) - (8 godzin x 2 dni świąteczne) = 152 godziny
W tym wypadku obydwa kalendarzowe święta obniżają ilość godzin roboczych, bo żadne z nich nie jest wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wypada on przykladowo w poniedziałki, wtorki, środy albo w piątki.
|Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 13.05.11 o godzinie 14:06
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...




Wyślij zaproszenie do