Marzena Hutnik

Marzena Hutnik Gospodyni domowa

Temat: Prawo do spodku

Witam

4 lata temu zmarła matka mojego męża, ojciec nie żyje już16 lat zostawili dom z budynkami gospodarczymi oraz 2,80 ha ziemi. Mąż ma ośmioro rodzeństwa. Do tej pory nikt nie chciał wnieść sprawy o podział spadku. Teraz siostra męża zakłada sprawę i chcę aby rodzeństwo zrzekło się na jej korzyść praw do domu oraz praw do pola. Za życia mama mówiła że dom ma należeć do trojga rodzeństwa w tym do mojego męża a pole do męża i jego brata. Siostra jednak twierdzi że dom należy się jej a pole chce sprzedać. Część rodzeństwa ma już swoje domy i chce się zrzec praw do domu ale nie chcą zrzec się praw do pola. Moje pytanie to czy można zrzec się tylko części spadku tzn praw do domu a do pola nie? Oraz czy słowa matki (są świadkowie) mają jeszcze jakieś znaczenie? Czy ja jako żona mam jakieś prawa? Jeżeli zażądamy z mężem spłaty na jakich zasadach naliczona jest kwota do spłaty i w jakim terminie musi być wypłacona? Niestety nie mogę udać się do żadnego prawnika ponieważ mnie na to nie stać. Proszę o radę.
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: Prawo do spodku

Marzena Hutnik:
Witam

4 lata temu zmarła matka mojego męża, ojciec nie żyje już16 lat zostawili dom z budynkami gospodarczymi oraz 2,80 ha ziemi. Mąż ma ośmioro rodzeństwa. Do tej pory nikt nie chciał wnieść sprawy o podział spadku. Teraz siostra męża zakłada sprawę i chcę aby rodzeństwo zrzekło się na jej korzyść praw do domu oraz praw do pola. Za życia mama mówiła że dom ma należeć do trojga rodzeństwa w tym do mojego męża a pole do męża i jego brata. Siostra jednak twierdzi że dom należy się jej a pole chce sprzedać. Część rodzeństwa ma już swoje domy i chce się zrzec praw do domu ale nie chcą zrzec się praw do pola. Moje pytanie to czy można zrzec się tylko części spadku tzn praw do domu a do pola nie?

Nie, nie można. Można natomiast tak podzielić spadek, że jedna osoba dostanie dom, druga pole, a reszta zostanie spłacona.
Oraz czy słowa matki (są świadkowie) mają jeszcze jakieś znaczenie?

Istnieje coś takiego jak testament ustny, jednak jest on ważny tylko w przypadku, jeśli nie było możliwości spisania testamentu (np. obawa rychłej śmierci + poważna choroba). Musi on być wygłoszony w obecności trzech świadków nieodnoszących korzyści z tego testamentu (i nie ich małżonków), jest też parę dodatkowych warunków.
Poza tym mama mogła dysponować tylko swoim majątkiem, czyli 1/2 majątku wspólnego oraz odpowiednią częścią po tacie, a nie całością. Nie jestem pewna, czy w przypadku gospodarstwa rolnego wchodzi ono w skład majątku wspólnego - też pytanie, jak zostało nabyte, bo często jest dziedziczone, a wówczas jest majątkiem odrębnym.
Czy ja jako żona mam jakieś prawa?

Nie.
Jeżeli zażądamy z mężem spłaty na jakich zasadach naliczona jest kwota do spłaty i w jakim terminie musi być wypłacona?

Najpierw musi odbyć się sprawa spadkowa, potem dział spadku i dopiero po tym dziale możecie domagać się spłaty.
Niestety nie mogę udać się do żadnego prawnika ponieważ mnie na to nie stać. Proszę o radę.
Marzena Hutnik

Marzena Hutnik Gospodyni domowa

Temat: Prawo do spodku

Pozew został złożony dopiero w tym miesiącu. Majątek był wspólny obojga rodziców część majątku została notarialnie przekazana na poszczególne osoby (posiadamy akty notarialne i wpisy do ksiąg wieczystych) jeszcze za życia rodziców, osoba która złożyła pozew chcę aby pozostali zrzekli się do praw do domu na jej korzyść, a pole chce sprzedać, oraz żądać aby za te 4 lata od kiedy nie żyje mama zapłacono jej dzierżawę oraz wszelkie dotacje na to pole, oczywiście bo jej się należy jak twierdzi. Czy ma do tego prawo.

Następna dyskusja:

Prawo Ojca




Wyślij zaproszenie do