Krzysztof Firlik

Krzysztof Firlik Lean Management

Temat: Prawa autorskie, a prace programistyczne

Chciałbym Was się poradzić o kwestię chyba dość śliską wg wykładni prawa.

A mianowicie jak to jest z prawami autorskimi w przypadku pracy programisty?

Konkretny przypadek to: prowadzę działalność gospodarczą zajmującą się tworzeniem stron internetowych.

Moją specjalizacją jest tworzenie grafiki i kontakt/ obsługa klientów. Zatem wszelkie prace programistyczne zlecam znajomym studentom informatyki. Jest to praca o umowę o dzieło, tylko czy podlega ona w całości przekazaniu praw autorskich (a więc zmniejszonej podstawie opodatkowania)?

Będę wdzięczny za Wasze komentarze w tej kwestii, bo trudno mi gdzieś znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie!

konto usunięte

Temat: Prawa autorskie, a prace programistyczne

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich umożliwia zastosować zryczałtowaną stawkę 50% kosztów uzyskania przychodu.

Przeniesienie praw autorskich dotyczy praw majątkowych, w Polsce prawa osobiste są niezbywalne. Tzn. masz prawo odsprzedawać i korzystać z dzieła dowolnie, jednak jego autor ma prawo do kojarzenia dzieła z jego nazwiskiem, np. podpisywania się pod nim. To wszystko reguluje zapis Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). To wszystko tylko w przypadku, gdy umowa została zawarta, jako umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Musi to być wyraźnie napisane, np. w tytule.

Mam jednak wątpliwości czy programowanie strony internetowej może być określone umową o dzieło. Jestem pewny, że stworzenie layoutu może być treścią umowy o dzieło, ale programowanie powinno być treścią umowy zlecenie.
Programowanie strony, jeśli nie tworzy się dla niej specjalnego i unikalnego algorytmu, to jest wykonywanie czynności, a nie dzieła. Jednak w tej kwestii może ktoś inny rozwieje wątpliwości.

Nie wiem czy o to dokładnie pytałeś, ale mam nadzieję, że pomogłem :)
Krzysztof Firlik

Krzysztof Firlik Lean Management

Temat: Prawa autorskie, a prace programistyczne

Marcinie właśnie o te wątpliwości czy prace programisty są objęte prawem autorskim mi chodzi... Różne opinie jak dotychczas słyszałem, ale pochodziły one głównie od programistów/webdesignerów.

Dlatego też założyłem wątek na tej grupie, żeby wypowiedziały się osoby bardziej obeznane z wykładnią prawa.
Katarzyna Kędzierska

Katarzyna Kędzierska Prawnik / Rzecznik
patentowy / Blogerka
/ Minimalistka

Temat: Prawa autorskie, a prace programistyczne

Krzysztofie, programy komputerowe jako takie są objęte ochroną prawnoautorską. Niemniej jednak, aby tak było w Twoim przypadku, zlecona przez Ciebie praca programisty musi być tzw "działalnością twórczą o indywidualnym charakterze". Przekładając to na polski :) - jeśli Twój programista, korzystając ze znanych mu algorytmów tworzy coś nowego i indywidualnego to jest to utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Pamiętaj tylko, że wykładnia tych przepisów musi być zawsze dostosowana do konkretnego przypadku, a polskie urzędy skarbowe niestety często mają swoje wizje więc z taka ewentualnością zawsze trzeba się liczyć :)

Mam nadzieję, że pomogło :)
Krzysztof Firlik

Krzysztof Firlik Lean Management

Temat: Prawa autorskie, a prace programistyczne

Katarzyna Kędzierska:
jeśli Twój programista, korzystając ze znanych mu algorytmów tworzy coś nowego i indywidualnego to jest to utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

No właśnie o te zawirowania mi tutaj chodzi ;)

Bo z mojego punktu widzenia każda strona to osobne dzieło autorskie. Każdą przygotowaną przeze mnie grafikę, programista tnie i dostosowuje do xhtml/css i bez wątpienia jest to praca niepowtarzalna. Do tego dochodzi oskryptowanie struktury strony, czasem podpięcie pod system zarządzania treścią (CMS) i pewnie tu już z tą indywidualnością dzieła może być problem.

Pytanie więc co w tej sytuacji zrobić? Podpisać jedną umowę na prace autorskie, a drugą na pozostałe?

Jakie łopatologiczne zapisy stosować w umowie, żeby US miał jasność co do tego, że dane dzieło jest autorskie?

Przy czym chciałbym, żebyś mnie dobrze zrozumiała. Nie chcę omijać prawa i robić niejasnych interesów. Zależy mi, żeby to co robię było właśnie zgodne z prawem, a ryzyko "doczepienia" się np. US na skutek ich indywidualnych "wizji tematu" jak najmniejsze.

Bardzo dziękuję Ci za pomoc! Bo to naprawdę trudny temat, który może być różnie interpretowany ;)

konto usunięte

Temat: Prawa autorskie, a prace programistyczne

Łopatologicznie rzecz ujmując przedmiotem umowy jest PROJEKT i wykonanie strony.

Jako, że nosi to znamiona pracy twórczej, podlega pod 50% kosztów uzysku i ochronę z PA.
Katarzyna Kędzierska

Katarzyna Kędzierska Prawnik / Rzecznik
patentowy / Blogerka
/ Minimalistka

Temat: Prawa autorskie, a prace programistyczne

Krzysztof,

jeśli podpisujesz z klientem umowę na stworzenie strony internetowej (czyli grafika + prace programistyczne) to przedmiotem umowy jest wykonanie strony wraz z przeniesieniem przysługujących do niej (jako całości) majątkowych praw autorskich - tu nie mam wątpliwości, że strona w całości podlega ochronie prawnoautorskiej.

Jeśli zaś podpisujesz umowę z programistą (wyłącznie na prace programistyczne)i on tworzy kod na bazie Twojej indywidualnej grafiki to mam tu pewne wątpliwości, niemniej jednak moim zdaniem również jest to dzieło w rozumieniu prawa autorskiego. W umowie o dzieło, którą z nim podpisujesz zaznaczaj, że jej przedmiotem jest stworzenie indywidualnego kodu itp.

Nie sugerowałam w żadnym przypadku niejasnych interesów :), a jedynie, że każdy przypadek musimy traktować indywidualnie i nie ma żadnej gwarancji, że US nie będzie mieć w tej kwestii innego zdania.

Pzdr



Wyślij zaproszenie do