Adam Mrowiec

Adam Mrowiec Marketing
internetowy to moja
pasja :)))

Temat: Prawa autorskie

Chciałbym nagrać słuchowisko islandzkich sag spisach przypuszczalnie XIII wieku. W tym celu chciałbym skorzystać z sag przetłumaczonych na j. Polski np. z książki "Heroje Północy".

Czy mogę to sprzedawać lub udostępniać za darmo?

Czy jest to ledalne? A może łamie prawa autorskie?

Nie wiem czy można to odnieś do Dz. U 1994 nr 24 poz. 83 roz. 1 art. 1. punkt 1 ?

Z góry dziękuje za pomoc.Adam Mrowiec edytował(a) ten post dnia 02.03.09 o godzinie 00:55

Temat: Prawa autorskie

Witam,
odpowiedź jest niestety, moim zdaniem negatywna - nie można wykorzystać tłumaczenia polskiego, ponieważ jest to utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Nagranie słuchowiska jest nowym rodzajem pola eksploatacji, z którego mają, jak rozumiem, być czerpane zyski, więc konieczna jest umowa licencyjna lub umowa o przeniesieniu praw autorskich na Pana.
Sumując, z utworu w postaci tłumaczenia tekstów oryginalnych, można korzystać bezpłatnie tylko i wyłącznie w ramach tzw. dozwolonego użytku osobistego. Jakiekolwiek inne korzystanie, przekształcanie, wykorzystywanie w celach zarobkowych lub nawet nie zarobkowych niedozwolonych ustawą wymaga zgody autora, najlepiej na piśmie. Kwestią inną jest czy autor zrobi to odpłatnie czy nie.

Mam nadzieję, że pomogłem chociaż trochę.

PS. Utwory przestają podlegać ochronie po upływie 70 lat od śmierci autora, jednak mimo tego trzeba się również liczyć z pewnymi kosztami, ale wielokrotnie niższymi :)
Michał Waś

Michał Waś Asystent Prezesa
Zarządu Radia PiN
S.A.

Temat: Prawa autorskie

USTAWA O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH
Art. 2. 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. (3) Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.
5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.

Art. 27. (39) Instytucje naukowe i oświatowe mogą, w celach dydaktycznych lub prowadzenia własnych badań, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz sporządzać w tym celu egzemplarze fragmentów rozpowszechnionego utworu.

Art. 29. 1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
2. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.
21. (43) Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.
3. (44) W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 21, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Art. 31. (47) Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory podczas ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia, z wyłączeniem imprez reklamowych, promocyjnych lub wyborczych.



Wyślij zaproszenie do