Temat: Praktyka rygoru egzekucji
Jacek J.:
Kupujący kupuje mieszkanie i obiecuje zapłacić X Sprzedającemu oraz poddaje się rygorowi egzekucji zapłaty tej kwoty.
Kupujący płaci Sprzedającemu kwotę X w terminie.
Rygor dalej obowiązuje przez 10 lat ale już Sprzedający nie ma prawa go użyć.
Czy spotkaliście się w swojej praktyce aby kiedykolwiek mimo wykonania zobowiązania przed Kupującego Sprzedający użył rygoru, wziął klauzulę wykonalności i zaczął egzekucję?
Dlaczego miałby tak zrobić?
Np. z zemsty, emocji za coś innego, pod wpływem szaleństwa, bo mu tak się wydaje albo innego irracjonalnego powodu.
Ja wiem że przed tym łatwo się obronić dowodem zapłaty.
Ale najpierw się widzi komornika na koncie a potem dopiero obrona.Jacek J. edytował(a) ten post dnia 23.10.09 o godzinie 11:13
Może się taka sytuacja zdarzyć - ludzie bywają nieuczciwy. Sposobem obrony w takim wypadku jest wytoczenie powództwa opozycyjnego (o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego), którego podstawą będzie art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.
Sądem właściwym będzie Sąd, w którego okręgu toczy się egzekucja. W pozwie należy koniecznie złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Jeśli wykażesz, że świadczenie objęte aktem notarialnym zostało spełnione, to Sąd nie tylko pozbawi akt notarialny wykonalności, lecz dodatkowo obciąży sprzedawcę kosztami procesu.
Drugą rzeczą, jaką należy zrobić, to zaskarżyć w drodze skargi na czynność Komornika (w terminie 7 dni od doręczenia) postanowienie Komornika o obciążeniu Cię kosztami egzekucyjnymi i wykazać, że egzekucja została wszczęta pomimo tego, że roszczenie zostało spełnione zgodnie z treścią aktu notarialnego. W takiej sytuacji Sąd obciąży sprzedawcę kosztami niecelowo wszczętej egzekucji.