Temat: Praca na niepełnym etacie w ramach urlopu wychowawczego a...
Jeżeli skorzystała Pani z uprawnienia z art. 186(7) kp to należy mieć na uwadze.
Art. 186(7). [Obligatoryjne obniżenie wymiaru etatu]
§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.
Problem z tą sytuacją jest taka, że o ile w przypadku urlopu wychowawczego mamy wprost regulację odnosząca się do pani pytania.
Art. 186(2). [Praca w czasie urlopu wychowawczego]
§ 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Natomiast w kontekście pracy w obniżonym wymiarze nie ma wprost odniesienia do ww. przepisu. Nie mniej jednak w doktrynie przyjmuje się, że instytucja obniżonego wymiaru czasu pracy ma to samo zadanie co urlop wychowawczy, a więc umożliwienie w tym czasie sprawowania opieki.
Podjęcie zatem dodatkowego zatrudnienia może zatem spowodować przyjęcie, że korzysta Pani z instytucji obniżonego wymiaru czasu pracy w sposób sprzeczny z celem - art. 8 kp.