konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Witam. Mam pewien problem, ponieważ w zeszłym roku dostałam pracę w pewnej firmie, której szef od momentu rozpoczęcia współpracy zapewniał mnie, że niedługo podpiszemy umowę o pracę. I tak minął pewien dłuższy czas na pracy bez umowy. Niestety kiedy myślałam, że w końcu umowę dostanę zostałam zwolniona. Obiecano mi wypłatę 10 dnia następnego miesiąca. Mija już drugi miesiąc odkąd mnie zwolniono a jeszcze żadnych pieniędzy nie dostałam. Oczywiście były pracodawca nie odbiera ode mnie telefonów ani nie oddzwania. Czy mam w ogóle jakiekolwiek możliwości, żeby ubiegać się o wypłatę?
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Praca bez umowy

Zacznij od wizyty w PIP - potem to już tylko sąd pracy. Ale tam znajdziesz ludzi , ktorzy Ci pomogą. Jacyś świadkowie ? Maile ? Ewidencja czasu pracy ?

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Najpierw powództwo o ustalenie treści stosunku prawnego, jeśli jesteś w stanie udowodnić, że świadczyłaś pracę i (chociaż w przybliżeniu) na jakich warunkach. W tym samym pozwie, żądanie zapłaty wynagrodzenia wraz z odsetkami. W tym samym pozwie - o uregulowanie składek i zaliczek na podatek, wydanie świadectwa pracy.. itd.

Ewentualnie, jeśli chodzi i tylko o pieniądze (co niesłuszne by było, bo na starość zrozumiesz co znaczy każdy przepracowany na podstawie umowy o pracę miesiąc) - profesjonalnie napisane wezwanie do pracodawcy.

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Podpisywałam się swoim imieniem i nazwiskiem na fakturach, które wydawałam klientom. Nie wiem, czy dałabym radę do nich dotrzeć.
Dokładniej mówiąc, pracowałam tam 2 miesiące, a za pierwszy z przepracowanych miesięcy pieniądze dostałam (część na konto, część w gotówce), tylko za drugi nie. Nie wiem, czy nie będę miała przez to kłopotów, bo żadnego PITu od pracodawcy nie dostałam, więc się nie rozliczałam z niczego..

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Kłopoty może mieć raczej pracodawca. Jeśli jesteś sobie w stanie przypomnieć chociaż kilku klientów i masz do tego wyciąg z rachunku, to widzę już nadzieję.

Na początek spisz na kartce informacje przydatne - kto Cię widział w pracy, jakie dokumenty podpisywałaś, kto je ma. Jeśli podpisywałaś się również na kopiach faktur, to bardzo dobrze. Ściągnij z banku historię rachunku za okres, kiedy pracowałaś i otrzymywałaś wynagrodzenie.

Poproś znajomego prawnika,jesli masz takiego, żeby napisał Ci pozew. Jeśli nie masz nikogo, odszukaj studencką poradnię prawną w Twojej okolicy, albo przejdź się do kancelarii. Często omówienie sprawy nic nie kosztuje (wbrew obiegowym opiniom). Adwokat powie Ci jakie są szanse i ile wynosić będzie jego wynagrodzenie, jeśli podejmie się sprawy.

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Dziękuję bardzo za informację! A ile może kosztować mnie wynajęcie prawnika do tego typu sprawy? Bo nie jestem pewna, czy to mi się kalkuluje..

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Proszę odwiedzić kilka kancelarii, być może jakiś prawnik zgodzi się nie pobierać honorarium. Nic Pani nie ryzykuje pytając, a może Pani zyskać - wynagrodzenie, świadectwo pracy i zapłacone składki.

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Ślicznie dziękuję! Pozdrawiam.
Katarzyna J.

Katarzyna J. radca prawny,
prawnik

Temat: Praca bez umowy

ja tylko dodam, że fakt nie wydania deklaracji PIT pracownikowi nie zwalnia go z rozliczenia się z uzyskanego dochodu. Pracodawca oczywiście łamie prawo nie wydając PIT 11 aczkolwiek dopuszcza się tego również pracownik nie wykazując dochodu. Jeżeli osoba uzyskująca dochody nie otrzymuje PIT-a to bez niego należy obliczyć otrzymywany dochód i zgodnie z tego się rozliczyć.

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Właśnie to miałam na myśli mówiąc, że boję się, że mogę mieć kłopoty.. A z dochodu należy się rozliczać do końca roku?

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Do 30 kwietnia. Przeczytaj ten artykuł (powinien pomóc Ci wymusić na pracodawcy sporządzenie PIT-11).
http://www.podatki.egospodarka.pl/38879,Zeznanie-roczn...

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Katarzyna J.:
ja tylko dodam, że fakt nie wydania deklaracji PIT pracownikowi nie zwalnia go z rozliczenia się z uzyskanego dochodu. Pracodawca oczywiście łamie prawo nie wydając PIT 11 aczkolwiek dopuszcza się tego również pracownik nie wykazując dochodu.

Na pewno przydatny dla odparcia zarzutu będzie argument, że w sądzie powszechnym toczy się sprawa. Raczej pewne, że złożona deklaracja będzie wadliwa i w późniejszym czasie będzie trzeba ją skorygować. Wraz z korektą składa się wyjaśnienie, którym tutaj będzie fakt wydania orzeczenia w sprawie.

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

PONIŻEJ ARTYKUŁ NA TEN TEMAT

Nie złożyłem w terminie

W przypadku nie złożenia rozliczenia rocznego w terminie uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej nie zawsze będzie dla podatnika najkorzystniejsze.

Z tego też powodu warto składać rozliczenie roczne w stosownym terminie. Podatnik, który nie złożył w terminie zeznania rocznego, ma bowiem trzy wyjścia ze swojej sytuacji:

może powiadomić urząd skarbowy o niezłożeniu deklaracji, przekazując jednocześnie wszelkie dokumenty niezbędne do ustalenia podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego, a także wpłacić niezwłocznie albo w terminie wyznaczonym przez urząd skarbowy należny podatek dochodowy wraz z odsetkami; w takim wypadku podatnik nie podlega karze, płaci jedynie odsetki za zwłokę;

może złożyć zeznanie podatkowe po terminie, popełniając w ten sposób wykroczenie karne skarbowe, co wiąże się z karą w kwocie zazwyczaj do kilkuset złotych, w zależności od sytuacji zarobkowej i majątkowej podatnika;

czekać, aż urząd zorientuje się w sytuacji i ukarze podatnika za nie złożenie deklaracji, po czym wyda postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego w celu ustalenia zobowiązań podatkowych.

Wydawać by się mogło, iż pierwsza ewentualność jest korzystniejsza, niemniej jednak spowoduje ona wszczęcie postępowania podatkowego, a ewentualnie również kontrolę podatkową. Druga ewentualność nie wymaga kontroli czy postępowania podatkowego, gdyż podatnik sam ujawnia podstawę opodatkowania i podatek należny. Minusem jest jednak kara. Trzecia - z oczywistych względów - jest całkowicie niekorzystna.

Skłądając zeznanie tuż po terminie, np. 4 czy 5 maja,
WARTO WYSTĄPIĆ DO URZĘDU Z WNIOSKIEM O ODSTĄPIENIE OD KARANIA, PODAJĄC OKOLICZNOŚCI SZCZEGÓLNE, KTÓRE ZWAŻYŁY NA PRZEKROCZENIU TERMINU. Urzędy skarbowe stosunkowo często odstępują od karania.

Urząd skarbowy może zażądać złożenia wyjaśnień w sprawie przyczyn niezłożenia deklaracji lub wezwać do jej złożenia, jeżeli deklaracja nie została złożona mimo takiego obowiązku (po 31 stycznia 2008 r. - PIT-28, albo po 30 kwietnia 2008 r. w pozostalych przypadkach). W razie wątpliwości co do poprawności złożonej deklaracji urząd skarbowy może wezwać do udzielenia, w wyznaczonym terminie, niezbędnych wyjaśnień lub uzupełnienia deklaracji, wskazując przyczyny podania w wątpliwość rzetelności danych w niej zawartych.

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

A jeżeli otrzymuję stypendium naukowe, to z niego też muszę się rozliczyć z Urzędem Skarbowym?

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Daria Błocińska:
A jeżeli otrzymuję stypendium naukowe, to z niego też muszę się rozliczyć z Urzędem Skarbowym?

artykuł Pana Krzysztofa Tomaszewskiego

Wypełniając roczne zeznanie PIT za ubiegły rok, należy pamiętać, że zwolnienie z podatku dochodowego niektórych stypendiów jest limitowane. Limit ten wynosi 380 zł miesięcznie.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) znajdziemy katalog zwolnień przedmiotowych. Wolne od podatku dochodowego są m.in. stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe za wyniki w nauce. A także świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni. W takim przypadku nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłat stypendialnych.

Zgodnie z Prawnem płatnik wypłacający świadczenia pomocy materialnej dla uczniów w formie:

stypendium dla uczniów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 – nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium,
stypendium dla uczniów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b – ma obowiązek sporządzić informację PIT-8S.
Ireneusz Kaczmarek

Ireneusz Kaczmarek Menadżer BHP ,
Kierownik BHP PPOŻ ,
Dyrektor ds
Odszkodowań,

Temat: Praca bez umowy

Daria Błocińska:
Dziękuję bardzo za informację! A ile może kosztować mnie wynajęcie prawnika do tego typu sprawy? Bo nie jestem pewna, czy to mi się kalkuluje..


Proszę poszukać również wśród kancelarii odszkodowawczych. Dla takich osób jak Pani mają one jedną niezaprzeczalną zaletę.

Pobiorą wynagrodzenie tylko w przypadku wyegzekwowania dla Pani środków finansowych. Proszę zwrócić uwagę na wysokość tej prowizji, w razie wątpliwości proszę zapytać na priv.

Z racji odległości nie zaoferuję swoich usług, ale Pani sprawy sa jak najbardziej obsługiwane przez moją Firmę i zapewne przez podobne do mojej.

pozdrawiam
IKAR

konto usunięte

Temat: Praca bez umowy

Czyli rozumiem, że stypendium naukowe za wyniki w nauce nie podlega żadnemu opodatkowaniu? Czy z kwoty wyższej niż 380 zł/miesięcznie trzeba będzie się rozliczyć? Stypendium otrzymuję od października 2010 roku do czerwca 2011. Gdy pierwszy raz je dostałam, nie pracowałam (tzn. pracowałam, ale bez umowy-niestety..), ale od 1 lutego zaczynam pracę na pół etatu.
Mirosława Jurczyńska

Mirosława Jurczyńska Pracownik Obsługi
Klienta

Temat: Praca bez umowy

Witam. Koleżanka ma ten sam problem co Daria. Dzięki Wam wiadomo jak rozwiązać taki problem. Dzięki ;*



Wyślij zaproszenie do