konto usunięte

Temat: Potwierdzenie wpłaty a ewentualne roszczenia

Jeżeli Wynajmujący lokal użytkowy napisze pismo - rękami swojego przedstawiciela (radcy prawnego) - że "potwierdza iż wszystkie zaległości czynszowe do 31 sierpnia włącznie zostały zapłacone" to rozumiem że ewentualne roszczenia "bo coś mu się przypomniało" bądź "bo coś się nie zgadza" właściwie można zignorować. Chyba że istnieje jeszcze jakaś instytucja pozwalająca mu zmienić zdanie? Szczerze mówiąc mam ważniejsze sprawy na głowie niż wieczne uzgadnianie sald. Absolutnie nie mam wpływu i szczerze mówiąc - nic mnie to nie obchodzi - czy Wynajmujący notuje to sobie na karteczkach, w komputerze czy też może kreskami na ścianie. Pytam, czy tym pismem można zamknąć temat z mojej strony.

konto usunięte

Temat: Potwierdzenie wpłaty a ewentualne roszczenia

Takie potwierdzenie można uznać za pokwitowanie w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Art. 466 kc Z pokwitowania zapłaty dłużnej sumy wynika domniemanie zapłaty należności ubocznych. Z pokwitowania świadczenia okresowego wynika domniemanie, że spełnione zostały również świadczenia okresowe wymagalne wcześniej.

Pokwitowanie może być także wystawione przez osobę trzecią (np. upoważnioną przez wierzyciela do odbioru świadczenia). Dłużnik może jednak odmówić przyjęcia takiego pokwitowania i domagać się pokwitowania wystawionego przez wierzyciela (vide J. Dąbrowa, w: System, t. III, cz. 1, s. 755; K. Zagrobelny, w: Gniewek, Machnikowski, Komentarz KC 2014, s. 935)

Ustawa nie określa, jaka ma być jego treść. Należy uznać, że powinna ona umożliwiać stwierdzenie wykonania określonego zobowiązania

Z punktu widzenia prawa procesowego pokwitowanie jest dokumentem prywatnym w rozumieniu art. 245 k.p.c. i jako taki potwierdza jedynie, że osoba, która go podpisała złożyła tej treści oświadczenie. Nie korzysta natomiast z domniemania prawdziwości zawartych w nim oświadczeń, wobec czego osoba mająca w tym interes prawny może twierdzić i dowodzić, że treść złożonych oświadczeń nie odpowiada stanowi rzeczywistemu. Stan stwierdzony w pokwitowaniu, jako fakt, podlega ocenie w kategoriach prawdy lub fałszu (vide wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 09 maja 2013 roku w sprawie I ACa 1465/12).

W takiej sytuacji gdyby wynajmujący chciał podnosić kwestie związane z jakimiś zaległościami musiałby wykazywać, że jego oświadczenie jest niezgodne z rzeczywistszym stanem rzeczy.

Natomiast w sytuacji gdyby pismo sporządził pełnomocnik to należałoby wymagać, żeby do pisma załączono pełnomocnictwo podpisane przez wierzyciela. Wówczas jest pewność, że mamy do czynienia z osobą umocowaną.



Wyślij zaproszenie do