konto usunięte
Temat: Poszukuję porady, prawnika
Chciałbym prosić Was o pomoc i podpowiedzi w jaki sposób mogę rozwiązać problem, z którym właśnie zamierzam się zmierzyć. Właściwie kwestie są dwie, które należy rozpatrzyć w kryteriach czysto prawnych. Mianowicie chodzi o odzyskanie pewnych roszczeń pieniężnych, których jestem wierzycielem w stosunku do dwóch osób. Roszczenie to występuje do dwóch osób oddzielnie. Osoby te nie są ze sobą powiązane i są to różne kwoty pieniężne.Może już od samego początku wyzbędę się próby formułowania pewnych stwierdzeń prawniczych, ponieważ nie jestem prawnikiem i moje sugestie mogą mieć niewłaściwą formę i mogą być tak naprawdę zarezerwowane dla innych czynów prawnych.
We wrześniu ubiegłego roku z namowy mojej dziewczyny, z którą wówczas zacząłem się spotykać a którą znam od 12 lat podjęliśmy wspólną decyzję o zakupie domu i przyszłym wspólnym zamieszkaniu. Namowa może nie jest odpowiednim słowem w Tym miejscu ponieważ na ten pomysł zgodziłem się niemal natychmiast, jeszcze przed ujrzeniem tej nieruchomości. Po prostu w sercu pragnąłem tego samego i poczułem, że moja miłość do niej ma szansę w końcu się zrealizować. W planach mojej dziewczyny miała być prowadzona również działalność gospodarcza w części tego domu, co stało się dodatkową szansą na redukcję w przyszłości kosztów wynajmu i prowadzenia tej działalności gospodarczej na „własnym”. Dodam tutaj, że moja dziewczyna dokładnie w tym czasie zrezygnowała z pracy w wymiarze 1 etatu na rzecz pracy w wymiarze 0,5 etatu rejestrując jednocześnie własną działalność gospodarczą.
Po ujrzeniu tego domu ja również dodatkowo utwierdziłem się w słuszności realizacji naszych planów i bezzwłocznie przystąpiliśmy do szybkiej rezerwacji wymienionej nieruchomości. Czas w tym miejscu odgrywał istotną rolę ponieważ nieruchomością tą interesowało się jakieś małżeństwo i została zastosowana zasada, kto pierwszy ten lepszy. Tak więc po czterech dniach od zobaczenia tego domu wpłaciłem na poczet umowy rezerwacyjnej kwotę w wysokości 10 tyś złotych.
Muszę teraz wypisać Wam istotne kwestie z umowy rezerwacyjnej by nie pominąć istotnych zapisów, postaram się dodawać własne komentarze: w miejscach, gdzie uznaję to za stosowne.
§ 1
Oświadczenie stron
SPRZEDAJĄCY oświadcza, że:
1. Jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej ….składającej się z działki o numerze ewidencyjnym … , dla której Sąd Rejonowy… prowadzi księgę wieczystą KW Nr… i dział IV opisanej księgi jest wolny od wpisów.
Komentarz: w przeddzień kiedy miałem mieć umówione spotkanie u wyznaczonego notariusza na mój wniosek otrzymałem wypis z księgi wieczystej z Sądu Rejonowego… , gdzie w dziale IV opisanej księgi wieczystej okazało się, że istnieją zapisy o hipotece umownej zwykłej: w kwocie jeden milion pięćset tysięcy oraz hipotece umownej kaucyjnej: w kwocie: siedemset pięćdziesiąt tysięcy. Wartość tej nieruchomości tj. cena za którą miałem ją zakupić wraz z mą dziewczyną to 630 tyś złotych.
§ 4
Opłata Rezerwacyjna
1. KUPUJĄCY wnosi opłatę rezerwacyjną w wysokości 10000 złotych
2. Wnoszona opłata nie jest zadatkiem w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
3. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży/przedwstępnej umowy sprzedaży budynku … wniesiona opłata rezerwacyjna podlega zaliczeniu na poczet ceny przedmiotu Umowy.
4. W razie rezygnacji i nie przystąpienia do umowy sprzedaży/umowy przedwstępnej sprzedaży z winy KUPUJĄCEGO w terminie … SPRZEDAJĄCY będzie uprawniony do zatrzymania wpłaconej opłaty rezerwacyjnej tytułem kary umownej.
5. W przypadku nie zawarcia umowy sprzedaży/przedwstępnej umowy sprzedaży z winy SPRZEDAJĄCEGO w terminie … SPRZEDAJĄCY zobowiązany będzie do zwrotu wpłaconej opłaty rezerwacyjnej w całości, w kwocie nominalnej.
Komentarz: wiem, że tutaj zachodzi nierówność stron, ale zgodziłem się na te warunki
W mojej ocenie to najistotniejsze zapisy na których staram się tutaj skupić. W konsekwencji, gdy otrzymałem wypis z Ksiąg Wieczystych, nie byłem w stanie podpisać umowy i tytułem umowy przedwstępnej ryzykować 10% wartości nieruchomości tytułem „zadatku”. Draft umowy przedwstępnej otrzymałem z kancelarii prawnej. Na czele tej kancelarii stał mecenas, który był współwłaścicielem tej nieruchomości.
W konsekwencji tych nowopoznanych faktów z jednej strony umowa przedwstępna nie została podpisana z mojej winny a z drugiej strony podano mi w umowie rezerwacyjnej fakty nie zgodne z prawdą. Które powodowały brak możliwości uzyskania kredytu w świetle przepisów bankowych na obciążoną ponad wartość rynkową nieruchomość.
Pomimo tego w dalszym ciągu wykazywałem chęć nabycia tego domu i chęć realizacji wcześniejszych życiowych planów wraz z moją ukochaną dziewczyną. W ślad za tym poszły ustne deklaracje chęci nabycia tej nieruchomości po uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości przez współwłaścicieli tejże nieruchomości.
Jak wcześniej wspomniałem, moja dziewczyna zrezygnowała z pracy na pełen etat i podjęła odważną decyzję by prowadzić działalność gospodarczą. Decyzja jej niestety zaczęła poważnie ważyć z każdym miesiącem na możliwość uzyskania kredytu. Z tego powodu podjąłem decyzję o tym by spłacić, jej zobowiązanie do banku tytułem całkowitej spłaty wcześniej zaciągniętego przez nią kredytu na zakup mieszkania. W między czasie poczyniłem jeszcze szereg innych testów, by realnie ocenić sytuację i gdy już poznałem między innymi swój rating w Biurze Informacji Kredytowej ( choć był wysoki) w mojej ocenie byłem zmuszony do podjęcia właśnie tej decyzji o spłacie jej hipoteki, by móc podołać i sprostać tym naszym wspólnym planom. Spłata tego zobowiązania była moją inicjatywą.
Pewnie domyślacie się dziewczyna obecnie nie chce nawet ze mną rozmawiać, nie chce się spotkać. Ma żywe pretensje do mnie i nie chce słyszeć o oddaniu mi kwoty, którą spłaciłem jej hipotekę. Choć wcześniej w drodze email chęć taką podtrzymywała. Tak wygląda sprawa mojego drugiego roszczenia i jest ona bardzo bolesna dla mnie, ponieważ to najważniejsza osoba w moim życiu na której wciąż mi zależy.