Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Witam,
Chce zawrzeć przed Sądem ugodę w sprawie tzw działu spadku. Zgodnie z prawem mogę to zrobić w tzw. postępowaniu pojednawczym, które reguluje art. 184 - 186 kodeksu postępowania cywilnego.
Jednak nie mogę nigdzie znaleźć informacji ( a sąd twierdzi ,że takowy podział mogę zrobić na wniosek działu spadku) jakie dokumenty mam przedłożyć do mojej ugody.
Czy wystarczy ze napiszę do sądu zwykle podanie o przeprowadzenie takiego postępowania?
Czy dołączam wtedy również dokumentację taka jak do wniosku działu spadku?

konto usunięte

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Art. 184. Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.

Art. 185. § 1. O zawezwanie do próby ugodowej - bez względu na właściwość rzeczową - można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę.
§ 2. Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego.
§ 3. (11) Z posiedzenia sporządza się protokół, a jeżeli doszło do ugody jej osnowę wciąga się do protokołu albo zamieszcza w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.

Problem pojawia się już na poziomie, czy sprawy z tryby nieprocesowego mogą być rozpoznawane w takiej procedurze, skoro w art. 184 kpc wyraźnie mówi się o ugodzie przed wnisieniem powóztwa (sprawy nieprocesowe wywoływane są wnioskiem).

KPC T. I red. Piasecki 2014 wyd. 6 / Sychowicz
Należy uznać za dopuszczalne postępowanie pojednawcze w sprawach podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym. Tak np. J. Krajewski, w: Kodeks postępowania cywilnego z komentarzem, t. I, Warszawa 1989, s. 293. Zagadnienie jest jednakże dyskusyjne [zob. B. Dobrzański, w: Z. Resich, W. Siedlecki (red.) Kodeks, t. I, s. 774] i głoszony jest odmienny pogląd [zob. np. W. Siedlecki, w: Z. Resich, W. Siedlecki (red), Kodeks, t. I, s. 315; tenże, w: Z. Resich (red.), System, s. 166].

Przyjnując, że w tego rodzaju przypadkach postępowanie pojednawcze może być prowadzone nalezy wskazać jakie okoliczności musi zawierać wezwanie.

Wniosek powinien zawierać zwięzłe oznaczenie sprawy,, który sąd doręcza przeciwnikowi. Oznaczenie to powinno pozwalać sądowi na ocenę, czy wniosek dotyczy sprawy, w której dopuszczalne jest przeprowadzenie postępowania pojednawczego. Wnioskodawca winien jednak ściśle sprecyzować żądania, tak, aby było wiadomo, jakie roszczenia, w jakiej wysokości i kiedy wymagalne są objęte wnioskiem.
Przyjmuje się , że wobec tego, że wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie jest pozwem, nie jest konieczne przytaczanie w nim okoliczności faktycznych uzasadniających roszczenie ani powoływanie dowodów na jego oparcie. Wynika to z tego, że co do zasady sądy nie pownny prowadzić postępowania dowodowego.Celem ugody jest skrócenie i zakończenie postępowania sądowego z chwilą jej zawarcia przed sądem. Nie wyłącza to obowiązku sądu wyjaśnienia okoliczności sprawy i związanych z nimi przesłanek ugody (art. 212 i 213 KPC) w granicach niezbędnych do prawidłowej oceny dopuszczalności jej zawarcia. Sąd przyjmuje jednak za prawdziwe oświadczenia stron o okolicznościach faktycznych sprawy, w takich granicach, w jakich nie budzą one uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy (por. teza III uchwały pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1969 r., III PZP 43/69, OSNCP 1970 z. 3, poz. 40).

Problem pojawia się w prawach spadkowych gdzie przedmiotem ugody ma być nieruchomość. Wówczas nie mozna wykluczyć potrezby wykazania własnoiści nieruchomości.

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Moje postępowanie będzie właśnie dotyczyło nieruchomości.

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

jeśli zdecyduję się na
Art. 185. § 1. O zawezwanie do próby ugodowej - bez względu na właściwość rzeczową - można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę.
Jakie dokumenty muszę dostarczyć do sądu?

konto usunięte

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Minimalnie wniosek o przeprowadzenie takiego postępowania oraz dowód, że nieruchmość stanowiła własność spadkodawcy. Radzę jednak przed samodzielnym rozpoczęciem takiego postępownaia skontaktować się z adwoktaem lub radcą prawnym w swoim mieście, albowiem porady internetowe cechuje często to, że są niepełne, z uwagi na brak kontaktu z osobą zainteresowaną.

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Nie wiem właśnie po co mi radca czy adwokat, skoro sprawa jest bardzo prosta. Wszyscy są zgodni co do podziału majątku, a właściwie oddanie bez opłat swoich części na rzecz jednego rodzeństwa. żadnych żądań, służebności czegokolwiek.
Chodzi jedynie o przyznanie prawne iż ustanowiony został jeden właściciel tej nieruchomości.
Interesuje mnie czy do wniosku muszę dołączyć po za aktem dziedziczenia np akt zgonu spadkodawcy, akty urodzenia spadkobierców czy akt małżeństwa, wypis z księgi wieczystej (czy musi być aktualny z nowymi spadkobiercami ?)

konto usunięte

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Jak jest pełna zgoda to dlaczego chcecie prowadzić dział w sądzie a nie przed notariuszem. No chyba, że postępowanie pojednawcze ma zredukować koszty?

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Dokładnie, chodzi o koszty . U notariusza będą nieporównywalnie wysokie.

konto usunięte

Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku

Oczywiście może Pani próbować skorzystać z postępowania pojednawczego, gdzie nalezałoby wniseść wezwania do próby ugodowej, wykazanie, że nieruchokmość stanowiła własność spadkodawcy (np. odpowieni wypisk z KW). Wypadałoby również załączyć postanowienie o stwierdzeniu spadku lub pośwaidczenie dziedziczenia, tak aby Sąd wiedział, że w sprawie występują wszyscy uczestniczy. Aktu urodzeń i małżeństwa w moim przekonaniu są zbędne, bowiem były porzebne na tepaie stwierdzenia spadku.

Niepokojące jest jednak to o czym Pani pisze, albowiem wynika z tego, że wszyscy są zdgoni co do działu spadku, a nie temu służy postępowanie pojednawcze, które ma zmierzać do ugody, która swoje materialno prawne podstawy ma w kodeksie cywilnym.

Art. 917. kc Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

W pani sytuacji nie wykluczone, że Sąd uzna, że Pani wniosek nie powinien być ropatrywany w tym postępowaniu, bowiem sporu jakko takiego nie ma i strony w żaden sposób nie czynią sobie ustępstw. Ale zawsze można próbować, bowiem rzeczywiście koszt to 40 złotych.



Wyślij zaproszenie do