Temat: Postępowanie pojednawcze w tzw działu spadku
Art. 184. Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.
Art. 185. § 1. O zawezwanie do próby ugodowej - bez względu na właściwość rzeczową - można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę.
§ 2. Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego.
§ 3. (11) Z posiedzenia sporządza się protokół, a jeżeli doszło do ugody jej osnowę wciąga się do protokołu albo zamieszcza w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.
Problem pojawia się już na poziomie, czy sprawy z tryby nieprocesowego mogą być rozpoznawane w takiej procedurze, skoro w art. 184 kpc wyraźnie mówi się o ugodzie przed wnisieniem powóztwa (sprawy nieprocesowe wywoływane są wnioskiem).
KPC T. I red. Piasecki 2014 wyd. 6 / Sychowicz
Należy uznać za dopuszczalne postępowanie pojednawcze w sprawach podlegających rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym. Tak np. J. Krajewski, w: Kodeks postępowania cywilnego z komentarzem, t. I, Warszawa 1989, s. 293. Zagadnienie jest jednakże dyskusyjne [zob. B. Dobrzański, w: Z. Resich, W. Siedlecki (red.) Kodeks, t. I, s. 774] i głoszony jest odmienny pogląd [zob. np. W. Siedlecki, w: Z. Resich, W. Siedlecki (red), Kodeks, t. I, s. 315; tenże, w: Z. Resich (red.), System, s. 166].
Przyjnując, że w tego rodzaju przypadkach postępowanie pojednawcze może być prowadzone nalezy wskazać jakie okoliczności musi zawierać wezwanie.
Wniosek powinien zawierać zwięzłe oznaczenie sprawy,, który sąd doręcza przeciwnikowi. Oznaczenie to powinno pozwalać sądowi na ocenę, czy wniosek dotyczy sprawy, w której dopuszczalne jest przeprowadzenie postępowania pojednawczego. Wnioskodawca winien jednak ściśle sprecyzować żądania, tak, aby było wiadomo, jakie roszczenia, w jakiej wysokości i kiedy wymagalne są objęte wnioskiem.
Przyjmuje się , że wobec tego, że wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie jest pozwem, nie jest konieczne przytaczanie w nim okoliczności faktycznych uzasadniających roszczenie ani powoływanie dowodów na jego oparcie. Wynika to z tego, że co do zasady sądy nie pownny prowadzić postępowania dowodowego.Celem ugody jest skrócenie i zakończenie postępowania sądowego z chwilą jej zawarcia przed sądem. Nie wyłącza to obowiązku sądu wyjaśnienia okoliczności sprawy i związanych z nimi przesłanek ugody (art. 212 i 213 KPC) w granicach niezbędnych do prawidłowej oceny dopuszczalności jej zawarcia. Sąd przyjmuje jednak za prawdziwe oświadczenia stron o okolicznościach faktycznych sprawy, w takich granicach, w jakich nie budzą one uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z rzeczywistym stanem rzeczy (por. teza III uchwały pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1969 r., III PZP 43/69, OSNCP 1970 z. 3, poz. 40).
Problem pojawia się w prawach spadkowych gdzie przedmiotem ugody ma być nieruchomość. Wówczas nie mozna wykluczyć potrezby wykazania własnoiści nieruchomości.