Anna Borek

Anna Borek Konsultantka Avon,
Aroma Group,
Betterware, FM
Group, Par...

Temat: postanowienie Sądu - proszę o pomoc

Postanowienie Sądu Pracy.

Nastęoującej treści :
Sąd postanawia :
- umorzyć postępowanie w zakresie żądnia wydania świadectwa pracy
- zwrócić pozew wraz z załacznikami w zakresie roszczenia o odszkodowanie.

Posiedzenie odbyło się w trybie niejawnym.

Chcialam sie poradzic czy ktoś mi może podpowiedzieć bo ubiegal sie o wydanie świadectwa pracy i zapłate odszkodowania za zwłokę w wydaniu świadectwa pracy.

Zgodnie z art. 99 k.p § 1. przysługuje mi roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pozwanego pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy - moje roszczenie jest zasadne i wysokość odszkodowania określają przepisy Kodeksu Pracy zgodnie z art.99 § 2 : odszkodowanie, o którym mowa w § 1, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

czy to ja mam napisac jaką kwotę chcę od pozwanego za naruszenie przepisów, czy to reguluja przepisy i sam Sąd na podstawie miich przedlozonych zarobków sam ustala jakie odszkodowanie mu sie należy ??


w postawnowieniu napisane jest, że nie wskazalem kwoty brutto jakiej sie domagam za zwłokę w wydaniu świadectwa pracy.

a wcześniej jak złozyłam pozew to Sąd wezwał mnie do uzupełnienia pozwu i doniesienie zarobków za listopad 2009 - listopad 2010r, które przedłożyłam.

na końcu postanowienia jest napisane, że :

przewodniczący wzywa stronę pod rygorem zwrócenia pozwu do poprawienie lub uzupelnienia go w terminie tygodniowym.


Co mam teraz zrobić ??

jak to napisać ??

czy napiasać w nagłowku uzupełnienie pozwu i wpisać kwotę o jaką walczę zgodnie z art 99 KP.


Proszę o pomoc w tej sprawie
Anna Pogoda

Anna Pogoda adwokat, kancelaria
adwokacka

Temat: postanowienie Sądu - proszę o pomoc

może Pani uzupełniając braki zgodnie z postanowieniem pozwu - i wnieść o wpisanie sprawy pod nowy numer i nadanie jej biegu. ( w zakresie pkt 2 )

w zakresie pkt 1 sąd umorzył postępowanie, nie znam przyczyn.
Anna Borek

Anna Borek Konsultantka Avon,
Aroma Group,
Betterware, FM
Group, Par...

Temat: postanowienie Sądu - proszę o pomoc

napisze od poczatku :

3 lat temu podjęłem pracę, w 2008r dostalem umowe na czas nieokreślony. w pazdzierniku 2010r otrzymalam wypowiedzenie umowy z miesięcznym wypowiedzeniam, minęło to w dniu 31 grudnia 2010r.

dnia 11 stycznia tego roku byłam u pracodawcy aby sie z nim roliczyć, załatwić tzw obiegowkę i poszlam do kadr aby wydano mi świadecwto pracy. nie bylo wystawionego i otrzymalam tylko na odchodne,że dostanę je pozctą ( w bliżej nie znanym terminie ). zaczęłam czytać ustawy w internecie i znalazlam, że pracodawca nie może uzależniać wydania świadectwa pracy od tego czy pracownik się rozliczy z zakladem pracy. złamał tutaj art 97 KP i zgodnie z art.99KP należy mi się odszkodowanie za ten czas.

w dniu 11 stycznia napisalam takie wezwanie i wyslalam faxem do pracy i w dniu 12 stycznia pojechałam aby zlożyc osobiście i od razu to samo poszlo do Sądu pracy.

pozew o :Pozew o niezwłoczne wydanie świadectwa pracy oraz zapłatę odszkodowania

dnia 14 stycznia otrzymałam pocztą świadectwo pracy i ku mojemu zdziweniu na świadectwie data wystawienia 31 grudnia 2010r. a jak bylam 11 stycznia to nie bylo jeszcze wystawione, ale ja mam kopertę i datę nadania listu poleconego na poczte jako dowód w sprawie.

w dniu 14.02.2011r dostałam wezwanie do usunięcia braków formalnych pozwu- poprzez wskazanie wartości przedmiotu sporu w kwoecie brutto oraz wskaznaie jakiej treśi świadectwa pracy się domagam.

odpisałam że :

Piozwany nie wydając świadectwa pracy w terminie, naruszył przepisy Kodeksu Pracy, w którym jest jasno napisane, iż:
Zgodnie z art. 97 kodeksu pracy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania precyzuje m.in., w jakim terminie istnieje po stronie pracodawcy obowiązek wystawienia tego dokumentu.
Zgodnie bowiem z par. 2 tego rozporządzenia pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie - w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Zgodnie z art. 99 k.p § 1. przysługuje mi roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pozwanego pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy - moje roszczenie jest zasadne i wysokość odszkodowania określają przepisy Kodeksu Pracy zgodnie z art.99 § 2 : odszkodowanie, o którym mowa w § 1, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Zwłoka w wydaniu świadectwa pracy przez pozwanego to 12 dni + doręczenie, czyli 14 dni i za tych 14 dni zgodnie z art.99 § 2 przysługuje mi odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni plus odsetki ustawowe za zwłokę w wypłacie odszkodowania liczone od daty wpłynięcia żądania wypłaty odszkodowania do pozwanego, czyli od dnia 12 stycznia 2011r

kolejno w dniu 21 lutego dostałem kolejne wezwanie do usunięcia braków - wskazanie, czy wobec otrzymania świadectwa pracy powód cofa pozew w zakresie żądania wydania świadectwa pracy.

odpisałam kolejno na to w następujący sposób :

W odpowiedzi na pismo z dnia 21 lutego 2011r wzywające mnie do usunięcia braków formalnych pozwu z dnia 13 stycznia 2011: Pozew o niezwłoczne wydanie świadectwa pracy oraz zapłatę odszkodowania.

Wnoszę o zasądzenie od pozwanego odszkodowania za zwłokę w wydaniu świadectwa pracy a punkt pozwu o wydanie świadectwa pracy zostaje tym samym nieaktualny bo pozwany wydał mi świadectwo pracy, które nie zostało wydane w obowiązującym pozwanego terminie i tym samym naruszył tu obowiązek wynikający z art. 97 k.p.

Żądnie moje jest zasadne, bo na wskutek tego iż pozwany nie wydał mi świadectwa pracy w terminie nie mogłem podjąć innej pracy lub zarejestrować się w Urzędzie Pracy.
Zwłoka w wydaniu świadectwa pracy przez pozwanego to 12 dni + doręczenie, czyli 14 dni i za tych 14 dni zgodnie z art.99 § 2 przysługuje mi odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni plus odsetki ustawowe za zwłokę w wypłacie odszkodowania liczone od daty wpłynięcia żądania wypłaty odszkodowania do pozwanego, czyli od dnia 12 stycznia 2011r do dnia zapłaty.

i wczoraj dostalam postanowienie Sądu :

umorzyc postepowanie w zakresie żadnia wydania świadectwa pracy:
zwrócic pozew wraz z załącznikami w zakresie roszczenia o odszkodowanie.

pożniej uzasadnienie i na samym dole w przedostatnim zdaniu napisane jest :

przewodniczący wzywa stronę pod rygorem zwrócenia pozwu do poprawienie lub uzupelnienia go w terminie tygodniowym.

i co mam teraz zrobic ?? jak to mam napisac aby sprawa jednak wróciła na wokandę bo dzięki mojemu pracodawy nie mogłam podjąć drugiej pracy mimo, iż mialam propozycje.

odszkodowanie mi sie należy za czas pozostania bez świadectwa pracy.

tylko jak to teraz napisać aby wróciło to na wokande i jaka kwote wskazac odszkodowania bo myslałam, że skoro Sad zażądał złożenia zarobkow za okres jednego roku i to zlozylam, to, że sam wyliczy odszkodowanie a okazuję sie że to ja mam wskazać jaką kwotę chcę za opieszałośc pracodawcy.

mój zarobek roczny to 38545.82 i średnia zarobków to ok 3 tys brutto/miesiecznie

czy mogę napisać tak :

syg, akt......

W wykonaniu wezwania sądu z dnia 15 marca br niniejszym uzupełniam braki wnosząc o zasądzenie tytułem odszkodowania 2 000 (dwa tysiące) zł.

proszę o podpowiedz co teraz zrobic.

Następna dyskusja:

W sprawie: Odpis skargi do ...




Wyślij zaproszenie do