Temat: Podzielniki ciepła - pozew zbiorowy
Zarząd zapewne działa społecznie, a reszta (jak znam życie) nie interesuje się niczym, dopóki nie zaistnieją takie sytuacje.
Przypuszczam, że chodzi o podzielniki z cieczą, która paruje nawet w okresie letnim, podczas suszenia prania na kaloryferach, nieumiejętnego wietrzenia, itd.
Zazwyczaj jest tak, że są ustalane jakieś koszty stałe i koszty zmienne (procentowo), np. 50% to koszty stałe, drugie 50% zmienne.
Po zakończeniu okresu grzewczego (lub przed rozpoczęciem następnego), podzielniki są odczytywane, a ilość zużytych jednostek mnożona przez odpowiednie współczynniki (dla każdego mieszkania inne).W ten sposób powstają tzw. jednostki obliczeniowe. Następnie kwota wydatkowana na ogrzewanie jest dzielona przez jednostki obliczeniowe, z czego otrzymujemy koszt jednej jednostki x. Później mnożymy x przez ilość jednostek przypadających na dany lokal i w ten sposób otrzymujemy koszty przypadające na konkretne lokale.
Tak duże rozbieżności nie są normą i wynikają albo ze złego rozliczenia, albo też ze złego użytkowania.
Należy zgłosić reklamację...
Można również poprosić o zwołanie zebrania wspólnoty i na forum spróbować rozwiązać problem.
Rozliczenie ryczałtowe, tylko w przypadku dwóch lokali, nie wchodzi w grę, gdyż wszyscy inni właściciele będą musieli pokryć różnicę.
Przypuszczam, że Zarząd sam nie rozlicza kosztów CO, tylko zleca to zewnętrznej firmie, która też ponosi za to odpowiedzialność.
Rozwiązaniem problemu może też być zamontowanie elektronicznych podzielników ciepła (dodatkowe koszty) lub też uświadomienie wszystkich mieszkańców, jak racjonalnie korzystać z CO i jak oszczędzać energię.
Anna L. edytował(a) ten post dnia 09.09.11 o godzinie 16:27