Tomasz Faszyński

Tomasz Faszyński Specjalista ds.
programowania

Temat: Podwyższone koszty uzyskania przychodu

Cześć,

Pracuję jako programista w jednej z instytucji finansowych. Czyli ewidentnie spełniam przesłanki tzw. pracy twórczej.

Niestety nie mam w umowie o pracę zapisu o przekazaniu praw autorskich.

Ponadto pracodawca twierdzi "nie ma możliwości zastosowania w umowie o pracę kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% zgodnych z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Należy wskazać, że istnieje możliwość indywidualnego rozliczenia się przez pracownika z US po uzgodnieniu z US stanowiska."

Nie chcą również wystawić mi żadnego zaświadczenia (np co miesiąc) ile czasu przeznaczam na pracę twórczą.

Czy mają takie prawo? Czytałem, że nie, ale jeśli chcę ich zmusić to muszę iść do sądu

Czy mimo to mogę zastosować w rozliczeniu rocznym podwyższone koszta uzyskania przychodu? Bo wydaje mi się, że nie

Co w takim wypadku zrobić? Dodam, że nie ma prowadzonego czasu ewidencji pracy ile nad jakim zadaniem pracowałem. Po prostu pracuję od 9 do 17. jedyny ślad mojej twórczości jest w repozytorium kodu
Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz radca prawny,
rzeczoznawca
majątkowy, doradca
podatkowy, ...

Temat: Podwyższone koszty uzyskania przychodu

Witam,

z reguły podwyższone koszty są problematyczne z uwagi na brak postanowień w umowach o przekazaniu praw autorskich oraz z uwagi na to, że rzadko kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W Twojej sprawie nie ma jednak takiej możliwości, dlatego że normatywne koszty uzyskania przychodów z umowy o pracę nie są związane ze stawką procentową od przychodu (20% lub 50%), ale z konkretną kwotą. Coś około 120 zł / m-c.

Jakbyś miał umowę zlecenia czy o dzieło, to OK. Umowa o pracę zasadniczo wyklucza podniesienie kosztów do poziomu 20% / 50% przychodu.

Jest możliwość w szczególnie uzasadnionych przypadkach zastosowania kosztów rzeczywiście poniesionych, ale musi to być szczególnie uzasadnione, a koszty wykazane jak w działalności gospodarczej.

Zmusić pracodawcy nie możesz, ale jeżeli nie jesteś przekonany co do poziomu swoich kosztów, to musisz zrobić PIT roczny za dany rok z uwzględnieniem kosztów, które Twoim zdaniem winny być zastosowane. Wtedy "na bank" masz czynności sprawdzające do zeznania i ewentualne postępowanie podatkowe kończące się decyzją wymiarową. Potem odwołanie i ewentualna skarga do WSA. Potem możesz próbować skargę kasacyjną do NSA.

Pozdrawiam,
--
Arkadiusz Dudkiewicz



Wyślij zaproszenie do