Magdalena S.

Magdalena S. misialala.pl

Temat: podatek od spadku?

Witam,

mam pytanie, dziadek otrzymał po zmarłym bracie jakąś kwotę pieniędzy, czy powinien to zgłaszać do urzędu skarbowego?
Pytał w banku, ale panie mu odradziły...
Jak to wygląda?
Małgorzata G.

Małgorzata G. Mistrz Feng Shui i
astrologii Ba Zi (4
Filary
Przeznaczenia)

Temat: podatek od spadku?

Magdalena S.:
Witam,

mam pytanie, dziadek otrzymał po zmarłym bracie jakąś kwotę pieniędzy, czy powinien to zgłaszać do urzędu skarbowego?
Pytał w banku, ale panie mu odradziły...
Jak to wygląda?

Tak zgłasza się. Wypełnia się specjalny formularz (nie pamietam nazwy). To się przydaje gdy kiedyś sobie taka osoba coś kupi i na pytanie US skąd ma pieniądze - pokaże odpowiedni papier dokumentujący legalność pieniędzy.Małgorzata G. edytował(a) ten post dnia 09.03.11 o godzinie 11:14

Temat: podatek od spadku?

Witam

lepiej zgłosić. Ponieważ wtedy uzyskujemy zwolnienie z podatku. Wszystko zależy od tego jaka jest to kwota pieniężna. (Można spotkać również stanowisko odmienne, zę srodkó pieniężnych nie trzeba zgłaszać, ale moim zdaniem nei ma sensu robić sobie problemów i należy to zgłosić nigdy nie wiadomo jaki pogląd będzie prezentował przedstawiciel Skarbu Państwa:)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn:

Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.
3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:
1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 (przyp. autora: w tym przypadku 9.637 zł)lub
2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do