Temat: pobieraczek.pl - oszustwo na skalę ogólnopolską.
Robert B.:
To niech się w końcu nauczą czytać (!) niech się w końcu nauczą odpowiedzialności za własną głupotę!
To nie komuna, że podpisujesz co Ci kazali podpisać!
Jak można akceptować coś czego się nie czytało a później mieć pretensje do całego Świata, że się tego nie czytało?
Szczerze mówiąc to nim sąd nie wyda wyroku sam temat "pobieraczek.pl - oszustwo ... " jest podstawą do ścigania autora tematu.
Śledziłem ten temat na forach i nie tak do końca jest to zgodne z prawem:
treść na podstawie forum:
http://forum.idg.pl/na_kazdy_temat-f56-co_zrobic_z_osz...
Na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144 poz. 1204) doszło do zawarcia wiążącej obie strony umowy.
Nie wiem, czy rżną głupa, czy rzeczywiście nie wiedzą co piszą (a najprawdopodobniej to ta ich kancelaria, to się google nazywa). Powyższy dokument określa zasady świadczenia usług i warunki jakie musi spełniać usługodawca. Nie ma nic o zawieraniu umów chyba, że jestem ślepy.
Was bardziej interesuje Art. 65. KC
CYTAT
Art. 65. § 1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
§ 2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.
CYTAT
Zwyczaje są wyrazem określonego doświadczenia lub też praktyki w danych typach stosunków społecznych. Ustalone zwyczaje, aby współkształtować treść oświadczenia woli, nie muszą mieć charakteru powszechnego, mogą one mieć jedynie charakter środowiskowy, profesjonalny lub być powiązane z określonym regionem. Warunkiem koniecznym dla uznania określonej praktyki postępowania za zwyczaj jest jednak pewna stałość oraz niezmienność zachowania pretendującego do roli owego „ustalonego zwyczaju”.
z
http://www.eporady24.pl/niejednoznaczna_um...y,9,46,19...
CYTAT
Aby określone zachowanie się człowieka mogło być uznane za oświadczenie woli, muszą być spełnione przede wszystkim następujące przesłanki:
* o. w. musi być zrozumiałe (nie może zawierać sprzeczności),
* o. w. musi być swobodne (brak przymusu),
* o. w. musi być złożone "na serio" (nie dla żartu),
* wynikająca z o. w. decyzja musi dotyczyć spraw uregulowanych przez prawo cywilne (o. w. nie jest np. propozycja pójścia do kina w wolnycm czasie).
z
http://www.net4lawyer.com/openlaw/wikka.ph...swiadczen...
Zadaniem sądu w razie ewentualnego procesu będzie rozstrzygnięcie jaka umowa została rzeczywiście zawarta.
Zobaczmy:
"Tak, chcę testować przez 10 dni", czy to oznacza, że umowę zawieramy na 10 dni? Czy też na rok jak twierdzi pobieraczek. Na przycisku tekst "Rejestruj" brzmi raczej niezobowiązująco.
Nadal ani słowa o konsekwencjach finansowych.
Dalej nic.
Czy napis na górze sugeruje czas trwania umowy?
Zobacz przyciski na dole z napisami "Kup teraz".
Czy to wskazuje, że do tej pory nie podjęliśmy zobowiązań finansowych?
Kupujemy. Dopiero tu powstaje powinność finansowa?
Moim zdaniem formularz rejestracyjny jest błędnie i niejasno skonstruowany. Mogą tu mieć zastosowanie
CYTAT
Art. 84.
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Art. 85.
Zniekształcenie oświadczenia woli przez osobę użytą do jego przesłania ma takie same skutki, jak błąd przy złożeniu oświadczenia.
Art. 86.
§ 1. Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej.
§ 2. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna.
Można na przykład wysunąć przypuszczenie, że formularz jest specjalnie skonstruowany w ten sposób, że wprowadza w błąd, dając złudzenie darmowego testowania. Dodatkowo wgłębiając się w mechanizm wycofania oświadczenia, też można dowodzić, że został on przygotowany w ten sposób by wprowadzać w błąd. Przecież o wiele łatwiejsze dla klienta i usługodawcy byłoby wycofanie w przypadku nie wpłacenia pieniędzy. Taka procedura może być przeprowadzona automatycznie i nie wymaga zaangażowania osób czytających e-maile i udzielających odpowiedzi.
Czy pobieraczek wytoczy proces?
Szczerze wątpię. Sąd najprawdopodobniej zakwestionuje budowę formularza i na tej podstawie oddali pozew. Koszt takiego nieskutecznego procesu to pewnie 2000+ złotych.
Komunikat prasowy na temat "pobieraczka" UOKiK:
http://www.uokik.gov.pl/pl/informacja_i_edukacja/infor...Waldemar A. edytował(a) ten post dnia 30.08.09 o godzinie 20:56