Temat: PILNE - wyrzucenie z mieszkania, z małym dzieckiem
Art. 691. (261)Kodeksu Cywilnego
§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.
Jeśli spełnione są przesłanki z ww. art. osoba wstępuje w stosunek najmu.
Pozostałe osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego obowiązane są do dnia opróżnienia lokalu uiszczać odszkodowanie. ( art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego).
W sytuacji gdy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego dobrowolnie nie opuści mieszknia, gmina może złożyć pozew do sądu o eksmisję.
Zawsze jednak można wystąpić do gminy o przydzielnie jej tego mieszknaia.
Anna Michalska edytował(a) ten post dnia 23.11.10 o godzinie 11:11