Erwina S.

Erwina S. Specjalista
planowania
projektów, Alstom
Power / GE Power

Temat: Pełnomocnictwo - jaka forma?

Czy istnieje wskazanie na formę dokonania pełnomocnictwa w zakresie zarządzania nieruchomością, reprezentowania przed urzędami, sądami, organami administracji samorządowej itp.? Nie chodzi tu o kupno/sprzedaż nieruchomości. Czy dla niepodważalności udzielonego pełnomocnictwa w formie pisemnej wystarczy poświadczenie wiarygodności podpisu złożone przez notariusza? Forma aktu notarialnego jest 100zł droższa i wydaje się być mocno 'na wyrost'.

Temat: Pełnomocnictwo - jaka forma?

zależy zapewne od urzędu ale zwykłe poświadczenie podpisu powinno wystarczyć

Temat: Pełnomocnictwo - jaka forma?

zwykła forma pisemna. czytelny podpis mocodawcy zgodnie z reprezentacją mocodawcy. Pytanie jest inne - do reprezentowania przed pewnymi instytucjami zapewne będa potrzebne uprawnienia. Nie chcę tego akurat autorytarnie stwierdzać bo nie jestem pewienm ale to zależy od szczegółów. np przed sądem może być tak że ktoś musi być radcą prawnym lub adwokatem, w pewnych okoliczonościach doradcy podatkowi. w niektórych wystarczy być pracownikiem. ale sama forma pełnomocnictwa raczej tak jak napisałem zwykła forma pisemna. Ale np Urzędy Miasta chcą do załozenia działalności gospodarczej w EDG w imieniu przedsiębiorcy, pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego i to ponoć wynika z przepisów o nipach

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo - jaka forma?

co do zasady pełnomocnictwo do dokonania czynności powinno być udzielone co najmniej w takiej samej formie jaka jest przewidziana dla czynnosci jaka ma być dokonana.
Zwykła forma pisemna powinna wystarczyć o ile nie przeiwduje się zbywania czy obciążania nieruchomości.
Warto jednak zwrócic uwage na inna kwestie.
Pełnomocnictwo ogólne będzie upowazniało do dokonywania tylko czynności zwyklego zarządu. Do dokonania czynnosci rpzekraczajacych zwykły zarząd i niektórego rodzaju czynności (np. do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego) wymagane jest pełnomocnictwo szczególne - czyli wyraźne określenie w tym pełnomocnictwie, że pełnomocnik może dokonać danej czynnosci w imieniu mocnodawcy.
No i jeszcze bardziej złożona kwestia - w zależności do tego w jakim charakterze i w czyim imieniu osoba miałaby zarzadzac nieruchomością rózny może być zakres osób jakie mogą udzielić tego pełnomocncitwa.Małgorzata P. edytował(a) ten post dnia 27.10.11 o godzinie 12:26
Erwina S.

Erwina S. Specjalista
planowania
projektów, Alstom
Power / GE Power

Temat: Pełnomocnictwo - jaka forma?

Bardzo dziękuję wszystkim za komentarze. Dla pełniejszego obrazu dodam, że chodzi o nadanie uprawnień zarządzania moją nieruchomością w szerszym zakresie niż zwykły zarząd -dokonywanie inwestycji, składanie wniosków o pozwolenia, odbioru korespondencji, reprezentowania w urzędzie miasto i gminy itp. Jeśli dobrze wyczytałam w przepisach, to zwykła forma pisemna powinna wystarczyć, jednak istnieje moja obawa, że jakiś urzędas może podważyć wiarygodność takiego pełnomocnictwa i wówczas ciężar dowodu spoczywałby na osobie, której pełnomocnictwa chcę udzielić. Czy moje obawy są może bezpodstawne? Jak się ewentualnie zabezpieczyć przed takimi problemami?

konto usunięte

Temat: Pełnomocnictwo - jaka forma?

dla świętego spokoju można zrobić notarialne poświadczenie podpisu, często urzędnik jak widzi pieczęć notariusza to zagłusza to jego wewnętrzny niepokój,
jednak, jezeli, jak piszesz, pełnomocnictwo miałoby rpzekraczać zwykły zarząd a zarządca miałby realizować inwestycje, należałoby przeanalizowac co wchodziłoby w zakres tych iwenstycji i czy nie wymaga to pełnomocnictwa w szczególnej formie. Ta szczególna forma dla dokonania okreslonych czynnosci może być zastrzeżona nie tylko w kodeksie cywilnym ale też w innych aktach prawnych.

Następna dyskusja:

jaka forma opodatkowania




Wyślij zaproszenie do