Paweł
Pelczar
Radca Prawny /
Analityk kredytowy
konto usunięte
Temat: pat na Zgromadzeniu Wspólników
Jak się nie mogą dogadać w żadnej sprawie to znaczący i długotrwały konflikt między wspólnikami przesądza o niemożności osiągnięcia celu spółki i uzasadnia żądanie wspólnika o rozwiązanie spółki.Art. 271 ksh . Poza przypadkami, o których mowa w art. 21, sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki:
1) na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki;
I ACa 718/12
wyrok s.apel. 2012.08.22 w Krakowie
LEX nr 1216282
Samo istnienie konfliktu między wspólnikami nie wyczerpuje przesłanek przewidzianych art. 271 k.s.h. uzasadniających rozwiązanie spółki. Zachodzą one dopiero wówczas, gdy istniejący konflikt w istotny i trwały sposób wpływa na funkcjonowanie spółki, stosunki spółki bądź uprawnienia wspólników.
Paweł
Pelczar
Radca Prawny /
Analityk kredytowy
Temat: pat na Zgromadzeniu Wspólników
Panie RobercieJeden wspólnik chce dalej kontynuować cel spółki. Czy jest możliwość przymusowego umorzenia udziałów drugiego wspólnika?
konto usunięte
Temat: pat na Zgromadzeniu Wspólników
Art. 199. § 1. Udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.§ 2. Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie.
§ 3. Za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.
§ 4. Umowa spółki może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.
§ 5. W przypadku ziszczenia się określonego w umowie spółki zdarzenia, o którym mowa w § 4, zarząd powinien powziąć niezwłocznie uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego, chyba że umorzenie udziału następuje z czystego zysku.
§ 6. Umorzenie udziału z czystego zysku nie wymaga obniżenia kapitału zakładowego.
§ 7. W razie umorzenia wymagającego obniżenia kapitału zakładowego, umorzenie następuje z chwilą obniżenia kapitału zakładowego.
Paweł
Pelczar
Radca Prawny /
Analityk kredytowy
Temat: pat na Zgromadzeniu Wspólników
problem w tym, że umorzenie przymusowe wymaga uchwały zgromadzenia wspólników a w przypadku patu (50%/50%) to nierealne.Są jeszcze jakieś inne sposoby, aby nie rozwiązywać spółki?
Podobne tematy
-
Bezpłatne porady prawne » Spółka cywilna - jeden ze wspólników pracuje na etacie -
-
Bezpłatne porady prawne » Rozwiązanie 2 osobowej spółki cywilnej w wyniku śmierci... -
-
Bezpłatne porady prawne » Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników sp z o.o. -
-
Bezpłatne porady prawne » sp. z o.o. a zajęcia komornicze wspólników -
Następna dyskusja: