Ewa S.

Ewa S. patrzę,
słucham,myślę...

Temat: oszczędnosci na koncie a spadek

Intryguje mnie kwestia dziedziczenia oszczędnosci zgromadzonych na koncie bankowym oraz akcji w sytuacji,gdy właściciel nie wskazał żadnej osoby upoważnionej. Jakie jest w tej sytuacji postepowanie w przypadku śmierci właściciela konta i akcji? Kto dziedziczy? jaka jest procedura prawna? Czy jeśli chce sie,aby pieniądze trafiły ( po smierci) do okreslonej-spokrewnionej- osoby nalezy ją koniecznie upoważnic do dysponowania ,czy wystarczy testament bez notariusza? A co w sytuacji,gdy właściciel oszczędnosci nie ma żadnej rodziny?

konto usunięte

Temat: oszczędnosci na koncie a spadek

ustawa Prawo bankowe mówi tak:

Art. 55. 1. W przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:
1) kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów - w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku,
2) kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.
2. Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 pkt 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.
3. Bank jest zwolniony od wypłaty pełnej lub częściowej kwoty, o której mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli przed otrzymaniem wniosku organu wypłacającego świadczenie lub uposażenie dokonał z tych rachunków wypłat innym uprawnionym osobom, które to wypłaty nie pozwalają zrealizować wniosku w całości lub części, oraz w terminie 30 dni od otrzymania wniosku poinformuje o tym ten organ, wraz ze wskazaniem osób, które pobrały wypłaty.
4. Bank nie odpowiada za szkody wynikające z wykonania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3. Odpowiedzialność w tym zakresie ponosi organ wypłacający świadczenie lub uposażenie, który wystąpił z wnioskiem.

Art. 56. 1. Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).
2. Kwota wypłaty, o której mowa w ust. 1, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.
3. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.
4. Jeżeli posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, a łączna suma dyspozycji przekracza limit, o którym mowa w ust. 2, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.
5. Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.
6. Osoby, którym na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci wypłacono kwoty z naruszeniem ust. 4, są zobowiązane do ich zwrotu spadkobiercom posiadacza.

reszta jest dziedziczona na zasadach ogólnychMałgorzata P. edytował(a) ten post dnia 17.03.10 o godzinie 14:03
Ania P.

Ania P. Lubię pracować z
ludźmi czując
ogromną satysfakcję
jeśli ...

Temat: oszczędnosci na koncie a spadek

A jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana.Jest bezdzietne małżeństwo, które nie ma rozdzielności majątkowej, umiera małżonka to czy kwota zgromadzona na koncie męża (konto tylko na jego imię i nazwisko) w połowie należy do masy spadkowej? Spadkodawca wyznaczył bliską osobę z rodziny jako spodkobiercę.
W jaki sposób można sie dowiedzieć o tych środkach?
Ewa S.

Ewa S. patrzę,
słucham,myślę...

Temat: oszczędnosci na koncie a spadek

reszta jest dziedziczona na zasadach ogólnych.

Czyli w
przypadku testamentu przeprowadza się postępowanie o nabycie prawa, a przy braku testamentu postępowanie spadkowe?Ewa Sadowska edytował(a) ten post dnia 17.03.10 o godzinie 22:01



Wyślij zaproszenie do