Temat: "osobą najbliższa" w rozumieniu sądu?
Mariusz S.:
Domyślam się że "osobą najbliższą" możemy nazwać męża, żonę, dziecko, rodzica.
Jak najbardziej...
Pytanie:
Czy siostra oskarżonego jest również zaliczana w poczet osób najbliższych?
Oczywiście...
Jeśli tak to czy oświadczenie o skorzystaniu z prawa do odmowy zeznań można wysłać pocztą, skoro obecność jest obowiązkowa?
Tak... Uchwała Sądu Najwyższego Izba Karna z dnia 26 października 2006 r., sygn. akt I KZP 22/06: "Skorzystanie przez świadka z prawa odmowy zeznań (art. 182 § 1 K.p.k.) może nastąpić także przez złożenie oświadczenia (art. 186 § 1 K.p.k.) na piśmie.W toku postępowania sądowego skorzystanie przez świadka z przysługującego mu prawa odmowy zeznań powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia do protokołu rozprawy. Jeżeli natomiast świadek, któremu doręczono wezwanie na rozprawę nie może stawić się z powodu nie dających się usunąć przeszkód, może skorzystać z prawa do odmowy zeznań poprzez nadesłanie pisemnego oświadczenia, o ile był pouczony o takim prawie, a autentyczność oświadczenia i swoboda wyrażenia woli nie budzą wątpliwości. Nie może z kolei ulegać wątpliwości, że to przyczynia się nie tylko do zmniejszenia kosztów postępowania, ale także do jego większej sprawności, umożliwiając wcześniejsze jego zakończenie w każdym stadium, a w wypadku zwłaszcza świadka - pokrzywdzonego oszczędza mu możliwych przykrości związanych z tą czynnością. W pełni też uzasadniony jest pogląd, i chyba nie budzący wątpliwości, że instytucja odmowy zeznań ustanowiona została jeżeli nie wyłącznie, to na pewno przede wszystkim w interesie świadka, który może, choć oczywiście nie musi z niej skorzystać. Jeżeli chce z tego prawa korzystać, to swoje oświadczenie woli musi przekazać organowi uprawnionemu do uzyskania od niego zeznań i powinno to nastąpić w sposób jak najmniej uciążliwy dla świadka. Organ procesowy, informując w wezwaniu do stawienia się i złożenia zeznań o prawie świadka do odmowy zeznań, nie zmusza go do złożenia oświadczenia, jedynie powiadamia go o obowiązku stawienia się i złożenia zeznań, którego alternatywą jest skorzystanie z prawa odmowy zeznań, przez przekazanie stosownego oświadczenia woli.
Jeżeli świadek takiego oświadczenia pisemnego nie złoży, to, co oczywiste, ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania albo oświadczenie, tym razem ustne, że odmawia składania zeznań. Co więcej, zwracano uwagę na to, że wymóg złożenia takiego oświadczenia na rozprawie to wynik nie służącego niczemu formalizmu, a ponieważ skorzystanie z prawa odmowy zeznań nie jest dowodem, to przyjęcie pozasądowego oświadczenia nie stanowi naruszenia zasady bezpośredniości. "
Czy wystarczy w takim oświadczeniu sucha informacja o skorzystaniu z prawa do odmowy zeznań, czy trzeba jakoś to uzasadnić?
Nie, wystarczy oświadczyć, że oskarżony jest osobą najbliższą...
Jeszcze jedno, jaki jest ryczałt zwrotów kosztów podróży przy korzystaniu z własnego samochodu?
Co do zasady zwrot za autobus lub pociąg ale pewnie w zarządzeniu tego prezesa sądu jest sformułowanie o zwrocie kosztów przyjazdu autem po wypełnieniu stosownego wniosku z załącznikiem do wypełnienia ewidencji przebiegu