Aleksandra Andysz

Aleksandra Andysz Jeśli nie boisz się
poniedziałków, to
znaczy, że kochasz
...

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Witam, piszę w imieniu kobiety, której na koniec sprawy separacyjnej zasądzono alimenty w kwocie 150 zł miesięcznie. W tym momencie czeka ją sprawa odwoławcza. Jest mieszkanką Włocławka-tam odbyła się pierwsza rozprawa, instancja odwoławcza mieści się w Gdańsku. Wyrok został uzasadniony stanem zdrowia męża. Jest to de facto osoba od dawna uzależniona (od leków), która nie poddaje się leczeniu i która ten stan wykorzystuje do czerpania renty. Zostawił ją z długami. Korzystając z tego, że istnieje taka grupa, kieruję do Państwa, kilka pytań:
1. Gdzie odbędzie się sprawa odwoławcza?
2. Czy skład sędziowski w sądzie odwoławczym jest inny od tego, który wydał pierwszy wyrok? [osoba chce się upewnić, ponieważ dowiedziała się po sprawie, że akurat wzięła udział w rozprawie pod przewodnictwem składu tendencyjnie biorącego stronę mężczyzn (nie wnikam, na ile jest to uzasadnione stwierdzenie)]
3. Czy można mieć jakiś wpływ na skład sędziowski i jak to zrobić?
4. W przypadku negatywnego wyroku sądu odwoławczego, po jakim czasie można znów wnosić o zmianę decyzji?
5. Sprawa biegłych - jakie osoba ta możliwości, by stan zdrowia męża zostały poddany badaniu?
6. Co jeśli zostanie uznana niezdolność męża z tytułu zdrowia
do płacenia alimentów?
Dziękuję w imieniu swojej i Osoby, która powierzyła mi "misję" zasięgnięcia tu informacji.Aleksandra Andysz edytował(a) ten post dnia 05.12.09 o godzinie 13:43
Tomasz Mandecki

Tomasz Mandecki Adwokat, Kancelaria
Prawnicza "Doradca"
adwokat Tomasz Ma...

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Witam,
Ad 1. Rozprawa Odwoławcza odbędzie się przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku.

Ad. 2. Skład sędziowski w sądzie odwoławczym jest inny gdyż orzekają sędziowie Sądu Apelacyjnego, a w Sądzie Okręgowym sędziowie Sądu Okręgowego.

Ad. 3. Wpływ na skład sędziowski - możliwy jest wniosek o wyłączenie sędziego, ale muszą tu być spełnione przesłanki z art. 49 k.p.c., obowiązkowe przesłanki wyłączenia z ustawy zawiera art. 48 k.p.c.

Ad. 4. Można znów wnosić o zmianę decyzji, gdy zmienią się przesłanki w oparciu o które została wydana, czyli np potrzeby uprawnionej.

Ad. 5. Sprawa biegłych należy w apelacji złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z biegłych na okoliczność stanu zdrowia męża.

Ad. 6. Kwestionować ustalenia biegłych gdyż to oni w oparciu o specjalistyczną wiedzę orzekają czy jest zdolny do pracy czy nie.

Pozdrawiam

Tomasz Mandecki
Doradca prawny
http://www.doradca.jgora.pl
Aleksandra Andysz

Aleksandra Andysz Jeśli nie boisz się
poniedziałków, to
znaczy, że kochasz
...

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Aleksandra Andysz

Aleksandra Andysz Jeśli nie boisz się
poniedziałków, to
znaczy, że kochasz
...

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Witam ponownie, sprawa ma dalszy ciąg w postaci korespondencji. Proszę o wytłumaczenie fragmentu pisma, które otrzymała moja znajoma:
"wzywa się do uzupełnienia braków apelacji poprzez wskazanie wniosku czy znosi pani o zmianę zaskarżonego wyroku, czy też o uchylenie w zaznaczonym zakresie (dotyczy apelacji wysokości zasądzonych alimentów).
O ile "zmiana zaskarżonego wyroku" nie budzi wątpliwości, to czym skutkuje wybór opcji "uchylenie"?
Z góry dziękuję za pomoc.

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Uchylenie skutkować będzie przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania.

Jeżeli skarżący wnosi o uchylenie wyroku, powinien wskazać uzasadniającą ten wniosek podstawę: tj. twierdzenie o nieważności postępowania albo wydanego przez sąd I instancji orzeczenia, ewentualnie całkowity brak materiału faktycznego i dowodowego, na którym sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie (T. Ereciński (red.), Komentarz, s. 680). Podstawowym wnioskiem apelacyjnym jest zawsze wniosek o zmianę zaskarżonego orzeczenia, sytuacja uprawniająca do żądania uchylenia wyroku ma bowiem charakter wyjątkowy.
Aleksandra Andysz

Aleksandra Andysz Jeśli nie boisz się
poniedziałków, to
znaczy, że kochasz
...

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Dziękuję także za tą odpowiedź.
W jaki sposób można wnioskować o powołanie pełnomocnika (na dodatek na rozprawę w innym mieście)? Osoba ta zarabia 1100 netto ma na wychowaniu 1,5 roczne dziecko. Pracuje jako kasjerka. Podróż do Gdańska na rozprawę jest to sprawa dla niej bardzo kłopotliwa, nie dość, że koszt, to jeszcze nikt w pracy jej grafiku nie ustawi w taki sposób, żeby było jej na rękę.
Czy w sytuacji, gdy ta rozprawa jest poza miejscem zamieszkania, czy w ogóle jest możliwe powołanie biegłego? Dowiedziałam się, że w pierwszej rozprawie nie zostały załączone żadne dokumenty dotyczące zdrowia. Ta kwestia jest dla sprawy bardzo istotna. Czy wtedy biegły byłby osobą obecną we Włocławku?
Czy w przypadku tych dwóch wniosków, mają być sformułowane osobno, czy na jednym piśmie? Czy obowiązują na nie jakieś ściśle określone wzory?

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Po kolei.

Po pierwsze pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika wezwanego przez sąd. Zwolnienie od pracy przysługuje niezależnie od tego, w jakim charakterze pracownik ma stawić się przed sądem (np. strona, świadek). Postępowanie apelacyjne charakteryzuje się tym, że niestawiennictwo stron nie ma wpływu na to czy rozprawa się odbędzie czy nie.

Jeśli chodzi o biegłego to co do zasady obowiązuje art. 381 kpc tj. "sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później." Koleżanka musiałaby wykazać, że potrzeba przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego wystąpiła później.

Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu składa się na piśmie lub ustnie do protokołu, ale dotyczy to osób zwolnionych od kosztów sądowych (w całości lub cześci) Jeśli wniosek taki składany jest w postępowaniu apelacyjnym to Sąd może przekazać sądowi pierwszej instancji do rozpoznania. Poza tym na uwzględnienie takiego wniosku składają się dwa czynniki. Po pierwsze Sąd przyzna pełnomocnika z urzędu jeśli uzna jego udział za potrzebny (moim zdaniem na obecnym etapie wątpliwe, jak rozumiem apelacja została już wniesiona do Sądu??)Po drugie musi wystapić okoliczność niemożności poniesienia kosztów wynagrodzenia pełnomocnika bez uszczerbku dla siebie i rodziny.
Aleksandra Andysz

Aleksandra Andysz Jeśli nie boisz się
poniedziałków, to
znaczy, że kochasz
...

Temat: Odwołanie w sprawie o alimenty

Bartosz Grube:
jak rozumiem apelacja została już wniesiona do Sądu??
Tak, obecnie znajoma otrzymała pismo, o którym wspomniałam w drugim poście, czyli, jak rozumiem, kompletowane są dokumenty do apelacji.
Czy jest prawdą, że w sytuacji, gdy jest ustalona rozdzielność majątkowa, zaciągnięte kredyty są spłacane na zasadzie 50/50? Czy istnieje wtedy taka prawidłowość, że po spłaceniu swojej "doli" ma się już spokojną głowę, bo w razie trudności (eks) męża w spłaceniu jego części, windykacją zajmuje się bank? Znajoma po spłacie swojej części zadłużenia chce po prostu zlikwidować konto w banku.Aleksandra Andysz edytował(a) ten post dnia 08.12.09 o godzinie 18:44



Wyślij zaproszenie do