Artur Kacprzak

Artur Kacprzak Programista PHP,
Analityk,
Projektant, Bazy
danych

Temat: Odwołanie darowizny

Witam,
przeglądałem tematy związane z odwołaniem darowizny, ale nie udało mi się znaleźć podobnej sytuacji do mojej, dlatego chciałbym prosić o radę.

Jakieś 2 lata temu oddałem swoją część mieszkania bratu (wcześniej mieszkanie było w połowie moje i w połowie brata). Powodem tego był plan zaciągnięcia kredytu w programie 'rodzina na swoim' a warunkiem przyznania między innymi brak posiadania jakichkolwiek nieruchomości.

Z bratem umówiłem się, że przepiszę mu swoją część mieszkania i jeśli się uda dostać kredyt to nie sobie ją zachowa a jeśli nie to darowana przeze mnie połowa do mnie wróci.
Oczywiście jak się domyślacie dostałem odmowną decyzję z banku.
Przez jakiś czas jeszcze próbowałem uzyskać kredyt ale się nie udawało, więc sobie darowałem.
Gdy zacząłem z bratem rozmawiać na temat zwrotu połowy mieszkania, on nie wiem skąd, ale zaczął przedstawiać zmyśloną historię, że umawialiśmy się, że za tą oddaną połowę dostanę pieniądze od rodziców. Oczywiście nic takiego nie miało miejsca - a przynajmniej ja nic o tym nie wiem i nie widziałem.
Po kilkunastu telefonach brat przestał ze mną rozmawiać i przesłał mi maila gdzie pisze, że nie odda mi żadnego mieszkania, że czego ja w ogóle chcę od niego i zaproponował mi pięknie kupno całości mieszkania za kwotę oczywiście 'troszkę' zawyżoną.

Znajomy prawnik poradził mi to wysłałem pismo poleconym za potwierdzeniem odbioru do brata, że
domagam się zwrotu przedmiotu darowizny ze względu na rażącą niewdzięczność, która moim zdaniem pojawiła się mn. w mailu.

Teraz mam pytanie czy mam jakiś szanse w Sądzie na dochodzenie swoich praw w tej kwestii ?
Rozmawiałem już z doradcą finansowym, który może potwierdzić, że oddałem mieszkanie w celu zaciągnięcia kredytu (zna całą historię). Mogę też uzyskać na piśmie informacje o braku zgody na udzielenie kredytu z banku.

Dzięki z góry za wszelką pomoc!
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: Odwołanie darowizny

czy darowizna nieruchomości nastąpiła aktem notarialnym? Co było zawarte w tym akcie? Czy był podany powód darowizny?

swoją drogą takich rzeczy, tj. osnowy umowy nigdy nie można załatwiać ustnie, a w szczególności z rodziną...

możesz też spróbować zastosować Art. 897 kodeksu cywilnego: "Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia."
musiałbyś tylko jakoś udowodnić popadnięcie w niedostatek...

jeśli chodzi o niewdzięczność to musi być ona rażąca, a zatem kwlifikowana...Pojęcie rażącej niewdzięczności odnosi się do takiego zachowania obdarowanego, które było skierowane przeciwko darczyńcy świadomie i w nieprzyjaznym zamiarze, co poniekąd jest jeszcze do udowodnienia.

Jeśli miałbym Ci coś radzić to szedł bym raczej w stronę bezwzględnej nieważności czynności prawnej, tj. darowizny ze względu na pozorność tejże czynności. Ty wszakże nie miałeś zamiaru dać bratu darowizny, ale chciałeś uzyskać kredyt, a zatem spłenić warunek nieposiadania mieszkania. Zawarliście zatem umowę darowizny dla pozoru, co jest bezwzględnie nieważne na podstawie art. 83 kodeksu cywilnego. W tym kierunku wytoczyłbym proces. Adam Bulandra edytował(a) ten post dnia 30.03.12 o godzinie 12:27
Artur Kacprzak

Artur Kacprzak Programista PHP,
Analityk,
Projektant, Bazy
danych

Temat: Odwołanie darowizny

Tak, to był akt notarialny. Był to standardowy tekst używany przy takich sprawach, bez podawania powodów.
Co do umowy z rodzinką to nawet mi się nie śniło, że może dojść do takiej sytuacji ;/
Z niedostatkiem raczej będzie trudno udowodnić.

Dzięki za informacje o art. 83 - nie wiedziałem, że jest też taka możliwość.
Też mi się wydaje, że jest większa szansa na wygranie procesu stosując tą metodę.

Jestem jednak ciekaw, czy pisząc taki pozew mogę się odwoływać do tych obu kwestii jednocześnie, czyli do rażącej niewdzięczności oraz pozorności ?
Czy taka forma nie dałaby większych szans na wygraną, jeśli w ogóle jest to możliwe ?

Ostatnia sprawa to sam pozew - czy warto samemu przygotować taki dokument, czy lepiej skorzystać z pomocy prawnika o ile kwota nie będzie zbytnio wygórowana :)

konto usunięte

Temat: Odwołanie darowizny

Adam Bulandra:

swoją drogą takich rzeczy, tj. osnowy umowy nigdy nie można załatwiać ustnie, a w szczególności z rodziną...

Po trzykroć TAK, TAK, TAK!!!

konto usunięte

Temat: Odwołanie darowizny

Artur Kacprzak:
Ostatnia sprawa to sam pozew - czy warto samemu przygotować taki dokument, czy lepiej skorzystać z pomocy prawnika o ile kwota nie będzie zbytnio wygórowana :)

Nie warto samemu przygotowywać (zważ koszt porady prawnej, do wartości mieszkania).
Jedynie moża się zastanawiać nad wzięciem sobie adwokata jako pelnomocnika na rozprawy (tak, tak liczba mnoga :))
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: Odwołanie darowizny

w jaką stronę iść to kwestia teggo jakie dowody się posiada. Raczej nie polecam prowadzenia sprawy w obie strony, bo pozorność wyklucza się raczej z niewdzięcznością, która ma dotyczyć rzeczywistej umowy. osoba posądzona o niewdzięćzność może się bowiem bronić tym, iż wcale nie otrzymała tej darowizny z dobroci serca, etc...

Co do pozorności to powinieneś mieć jakieś dowody na to, że darowizna została zawarta w celu otrzymania kredytu a nie celem obdarownia brata. dowody muszą być silne i jednoznaczne, bo wiadomo, że druga strona będzie zaprzeczała.
A uchylić moc aktu notarialnego nie jest tak prosto...

Temat: Odwołanie darowizny

Logika wyklucza możliwość oparcia powództwa na dwóch podstawach, bo albo twierdzimy, że umowa jest nieważna, albo twierdzimy, że jest ważna i chcemy ją "odwołać".
Artur R.

Artur R. Prawnik, AiM
Nieruchomości
Kancelaria Prawna

Temat: Odwołanie darowizny

i oczywiście nasuwa się pytanie czy można wytoczyć powództwo o odwołanie darowizny, skoro odwołanie następuje na podstawie jednostronnego oświadczenia w woli ;)
Do sądu występuje się zwykle tylko w celu uzyskania zastępczego oświadczenia woli potrzebnego do zwrotnego przeniesienia własności (art. 64 kc i 1047 kpc).

pozdrawiam
a.r.Artur R. edytował(a) ten post dnia 31.03.12 o godzinie 06:50
Dominik Głowacki

Dominik Głowacki Ars enigma -
Właściciel

Temat: Odwołanie darowizny

A czy takiemu darczyńcy, który darował coś pozornie, aby ominąć określone przepisy i uzyskać korzyść (kredyt) nie będą groziły konsekwencje kiedy teraz sam się przyzna do tego?
Artur Kacprzak

Artur Kacprzak Programista PHP,
Analityk,
Projektant, Bazy
danych

Temat: Odwołanie darowizny

To jest dobre pytanie.
Chciałem tylko przypomnieć, że jakiś czas temu wysłałem do brata listem poleconym za potwierdzeniem odbioru oświadczenie o odwołaniu darowizny z podanym powodem rażącej niewdzięczności.

Nie jestem specjalistą, ale czy już na tym etapie droga którą powinienem się kierować jest niejako ustalona przez wysłanie tego pisma ?
Chodzi mi o to aby brat nie wykorzystał tego pisma przeciwko mnie jeśli wytoczę proces z wykorzystaniem tej drugiej opcji 'pozorności' ?

Następna dyskusja:

odwołanie darowizny




Wyślij zaproszenie do