Temat: Odstąpienie od umowy z agencja nieruchomosci.
A jakie są w tym temacie postanowienia umowy ? Proszę się z nimi dokładnie zapoznać pod jakimi warunkami można odstąpić/wypowiedzieć umowę...
Ale są też regulacje kodeksu cywilnego w tej kwestii:
"Art. 491. § 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty nie spełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.
Art. 492. Jeżeli uprawnienie do odstąpienia od umowy wzajemnej zostało zastrzeżone na wypadek niewykonania zobowiązania w terminie ściśle określonym, strona uprawniona może w razie zwłoki drugiej strony odstąpić od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego. To samo dotyczy wypadku, gdy wykonanie zobowiązania przez jedną ze stron po terminie nie miałoby dla drugiej strony znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce.
Art. 493. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność strona zobowiązana, druga strona może, według swego wyboru, albo żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania, albo od umowy odstąpić.
§ 2. W razie częściowej niemożliwości świadczenia jednej ze stron druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.
Art. 494. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania."
A więc w skrócie:
może Pan wyznaczyć pośrednikowi odpowiedni termin do wykonania zobowiązania z zastrzeżeniem, iż po jego upływie odstąpi od umowy. Przysługuje Panu też uprawnienie do żądania naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki pośrednika. Prawo do odstąpienia od umowy wzajemnej można również zastrzec w umowie. Jeśli strona nie wykonuje zobowiązania w umówionym terminie, druga strona może od umowy odstąpić bez wyznaczania dodatkowego terminu. Identycznie gdy, wykonanie zobowiązania po terminie, nie ma już dla Pana znaczenia ze względu na właściwość zobowiązania lub jego cel, który musi być znany stronie będącej w zwłoce. Proszę w piśmie odstępującym od umowy (proszę tak to nazwać) opisać tę sytuacje. To agent będzie musiał uwodnić że ogłoszenia umieścił w terminie, że kontaktował się z potencjalnymi nabywcami, że pokazywał nieruchomość potencjalnym nabywcom (profesjonalne biuro nieruchomości zawiera z potencjalnymi klientami umowy potwierdzające, że oglądali mieszkanie które chcą nabyć/wynająć celem wykazania, że rzeczywiście aktywnie szukają Klienta)