Daniel Bakalarz

Daniel Bakalarz Specjalista ds.
księgowości

Temat: odstąpienie od umowy

Witam. Dnia 01.04.2011 roku dokonałem zakupu biletu do kina poprzez stronę internetową http://multikino.pl na seans dnia 2.04.2011 roku. Jednakże omyłkowo zamiast kina w Koszalinie wybrałem kino w Poznaniu. Dlatego napisałem do Multikina w Poznaniu prośbę o możliwość zwrotu biletu lub zamiany na inny bilet do kina w Koszalinie. Jednakże uzyskałem odpowiedź odmowną. Zatem postanowiłem skorzystać prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługującego na podatnie godnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Wysłałem stosowne oświadczenie, lecz również uzyskałem odpowiedź odmowną. Multikino powołuje się na Art. 16 ust. 2 wymienionej ustawy zgodnie, z która stanowi, że: przepisów art. 7, 9 i art. 12 ust. 1 nie stosuje się między innymi do świadczenia, w ściśle oznaczonym okresie, usług w zakresie rozrywek. Jednakże w ustawie niema definicji usług w zakresie rozrywek. Powołałem się na Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) zgodnie, z którą usługi związane z projekcja filmów mają numer PKWiU zaczynający się 59.14 Zatem znajdują się w sekcji J - USŁUGI W ZAKRESIE INFORMACJI I KOMUNIKACJI. Natomiast usługi kulturalno-rozrywkowe znajdują się w sekcji R - USŁUGI KULTURALNE, ROZRYWKOWE, SPORTOWE I REKREACYJNE. Zatem w mojej ocenie niemożna utożsamiać usług związanych z projekcja filmów z usługami w zakresie rozrywek. Wątpienie w wymienioną uwagę oznaczałoby stosowanie przez Multikino niewłaściwych stawek podatku VAT. Tak, więc Art. 16 ust. 2 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny nie dotyczy umów związanych z projekcją filmów. Oznacza to iż moje dostąpienia od umowy było zasadne. W Multikinie jednak uważają, iż fakt ze PKWiU ma zastosowanie w odniesieniu do przepisów podatkowych, nie stanowi podstawy do uznania, że należy je stosować również w odniesieniu do kwestii związanych z prawem odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Uważam, iż Multikino w Poznaniu jest błędne w swojej interpretacji a ponadto naciąga prawo na niekorzyść konsumenta, co jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Moje pytanie brzmi: Czy można utożsamiać usług związanych z projekcja filmów z usługami w zakresie rozrywek??

konto usunięte

Temat: odstąpienie od umowy

Marketingowo zachowali się bardzo głupio i szczerze mówiąc nie do przyjęcia w obecnych standardach obsługi klientów.
Jednakże pod względem prawnym mają rację. Definicja uwzględniona w prawie podatkowym wcale nie musi być jednoznaczna (a i często nie jest) z tą uwzględnioną w prawie cywilnym. Tym bardziej PKWiU, które dla sobie znanych celów twierdzi, że kino to grupa, którą lepiej opisuje projekcja filmów aniżeli rozrywka, pod którą np. podpadają kręgle i inne podobne. Bardzo możliwe, że taka klasyfikacja związana jest po prostu z precyzją, co nie wyklucza, że jest to także rozrywka.
W ujęciu cywilistycznym należy rozumieć, że rozrywka to coś, co dostarcza pewnego odprężenia, przyjemności szerszej publiczności. Nie budzi chyba wątpliwości, ze takie funkcje Multikino spełnia, bez względu na to jak jest traktowane przez inne gałęzie prawa. Zatem w rozumieniu ustawy, na którą Pan się powołuje obejrzenie filmu w Multikinie będzie należało do rozrywki.

Następna dyskusja:

odstąpienie od umowy




Wyślij zaproszenie do