Marta F.

Marta F. HR Manager / Trener

Temat: Odpowiedzialność finansowa pracownika

Znajomemu zaproponowano wpisanie do umowy o pracę zapisu o odpowiedzialności finansowej za popełnione błędy np .w kosztorysach. Przy czym takowy kosztorys zawsze i tak sprawdza jego przełożona.

co zrobić? zgadzać się? nie zgadzać/ jeśli tak, ja to powinno być zapisane?
Sprawa dość pilna, proszę o radę.

(dubluje temat z aby pomóc w 48 godzin bo kwestia pilna)
Krzysztof Nelken

Krzysztof Nelken Director (Accounting
Department) at PGNiG
OD

Temat: Odpowiedzialność finansowa pracownika

Wydaje mi się, że:
1. Jeżeli zapisy umowy są mniej korzystne niż przepisy prawa pracy, to obowiązują przepisy prawa pracy
2. Pracownik ponosi odpowiedzialność za swoje działanie w trakcie wykonywania pracy. Jeżeli wyrządzi pracodawcy szkodę, to ten teoretycznie może dochodzić od pracownika naprawienia szkody. Oczywiście trzeba dowieść winę, określić szkodę i związek przyczynowo-skutkowy między szkodą a działaniem pracownika.
3. Jeżeli natomiast w umowie zapisano, że za błąd będzie płacił ryczałtowo np. 1000 zł kary to taki zapis (w umowie o pracę) byłby niezgodny z prawem i tym samym nieważny.
Ale niech ktoś, kto jest prawnikiem się wypowie ;)
Marta F.

Marta F. HR Manager / Trener

Temat: Odpowiedzialność finansowa pracownika

pracownik ma ponosić odpowiedzialność za np. podanie błędnych kwot w kosztorysach.
Przykładowo jeśli kontrahent poinformuje go o cenie 2 PLN brutto za usługę i pracownik wpisze to w kosztorys a potem okaże się, ze kontrahent jednak chce 5 PLN brutto to pracownik ma ponosić za to odpowiedzialność.
Czy tak można?

Temat: Odpowiedzialność finansowa pracownika

Tak jak powiedział Pan Krzysztof - nie można uregulować w umowie sytuacji pracownika mniej korzystnie niż przewidują to przepisy prawa pracy.

Z pewnością mniej korzystnym uregulowaniem byłoby zastrzeżenie kary umownej (ryczałtu) w wypadku popełnienia błędu przez racownika.

Przedstawione przez Panią Martę postanowienia umowne, które regulują odpowiedzialność finansową za błędy w kosztorysach są mniej korzystne dla pracownika.

Żeby można było dochodzić odszkodowania, musi powstać szkoda w majątku pracodawcy, a działanie pracownika musi być zawinione. Między powstałą szkodą a działaniem pracownika musi istnieć związek przyczynowy.

Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Ponadto odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Klauzule przedstawione przez Panią Martę, "odrywają" odpowiedzialność pracownika od jego winy oraz nawet od faktu powstania samej szkody - są więc mniej korzystne dla pracownika, w konsekwencji nieważne.



Wyślij zaproszenie do