Temat: Ochrona znaku towarowego - urząd patentowy
Damian Sowa:
W praktyce, szczególnie w internecie, wygląda to tak, że większość osób których znaki towarowe zostały po 3 miesiącach od zgłoszenia, opublikowane w biuletynie Urzędu Patentowego umieszczają przy zgłoszonych znakach "R".
Takich sytuacji jest naprawdę wiele.
Reguluje to jakiś przepis, iż nie można umieścić R-ki przy znaku zgłoszonym do UP?
Tak. W ustawie prawo własności przemysłowej (pwp) znajduje się konkretny przepis określający kiedy można używać tzw. R-ki. Przepis art. 151 pwp mówi nam, że uprawniony może wskazać, poprzez umieszczenie w sąsiedztwie znaku towarowego litery "R" wpisanej w okrąg, że jego znak został zarejestrowany (nie zgłoszony!).
Co więcej, jak już wspomniałam, przepisy tej samej ustawy statuują odpowiedzialność prawno-karną za oznaczenie R-ką znaku, który nie jest zarejestrowanym znakiem towarowym. Przepis art. 308 pwp wyraźnie stanowi, że kto wprowadza do obrotu towary (lub oferuje usługi) oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że posiada prawo ochronne na ten znak, podlega karze grzywny.
A czy od dnia publikacji o zgłoszeniu znaku towarowego można zakazać konkurencji używania tego znaku?
Czy bezwzględnie trzeba czekać do zarejestrowania znaku, a w tym czasie konkurencja również może swobodnie używać tego znaku, który my zgłosiliśmy do rejestracji?
Generalnie rzecz biorąc, odpowiedź na Twoje pytania brzmi:
1. nie, zakazać konkurencji używania tego znaku, powołując się na przepisy ustawy prawo własności przemysłowej, możemy dopiero po zarejestrowaniu znaku. Tzn. możesz wysłać do konkurenta list z informacją, że narusza Twoje prawa i żądasz zaniechania naruszania, ale skutecznie dochodzić tego przed sądem będziesz mógł dopiero po zarejestrowaniu znaku.
2. to zależy, jeśli chodzi o powołanie się na prawo ochronne na znak towarowy to tak, patrz odp. w punkcie 1. Ale nie jesteś tak znowu pozbawiony możliwości działania. Nie znam dokładnie okoliczności sprawy, o którą pytasz więc mogę wypowiedzieć się wyłącznie ogólnie. Prawo płynące z rejestracji znaku towarowego nie jest jedynym, na którym możesz się oprzeć, choć jest to z reguły najwygodniejsze i najprostsze. Możliwe, że przysługują Ci również prawa płynące z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (np. art. 10 uznk) lub prawa autorskiego – tutaj podstawa dochodzenia ochrony jest inna i nie musisz czekać, aż Twój znak zostanie zarejestrowany. Ale te kwestie wymagają szerszego omówienia w odniesieniu do konkretnych aspektów sprawy. Podkreślam, że nie znam szczegółów, które mogą sprawić, że odpowiedź być może brzmiałaby inaczej. Tak to już z tym prawem niestety jest.. :)
Katarzyna Kędzierska edytował(a) ten post dnia 28.06.10 o godzinie 14:16