Ewa P.

Ewa P. muzykolog, muzyk,
dziennikarz,
impresario,
muzykofil

Temat: Ochrona wizerunku

Ostatnio bardzo modne stało się zamieszczanie na stronach internetowych klubów, organizacji, kościołów, rozmaitych galerii i fotorelacji. Restauracje mają w swoim regulaminie informację, że przekraczając ich prób klient zgadza się na zamieszczenie swojego zdjęcia na ich stronie. Czy naprawdę nie mamy już prawa do anonimowości? Czy kamerować i robić mi zdjęcia może każdy?
Bogusz Julian Kasowski

Bogusz Julian Kasowski zawodowy INV€$TOR

Temat: Ochrona wizerunku

teoretycznie można się kłócić jeśli regulamin nie jest dostępny z zewnątrz (np nie wisi na drzwiach) i nie możesz się z nim zapoznać przed wejściem do restauracji.
Dlatego w klubach wiszą takie naklejki właśnie przed wejściem, żeby nikt się nie czepiał:)
Ewa P.

Ewa P. muzykolog, muzyk,
dziennikarz,
impresario,
muzykofil

Temat: Ochrona wizerunku

a co z kościołem?
Michał B.

Michał B. IT, multimedia,www

Temat: Ochrona wizerunku

Ale przecież regulamin jest nieważny, jeśli zapisy w nim są niezgodne z prawem autorskim:
"Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta
otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnie-
niem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecz-
nych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajo-
braz, publiczna impreza."
Kwestia teraz, jakie ujęcie osoby na zdjęciu zostało zrobione? Przede wszystkim pkt 2) daje "furtkę" do umieszczenia zdjęcia z każdą osobą bez konsekwencji.Michał B. edytował(a) ten post dnia 22.05.11 o godzinie 11:22
Ewa P.

Ewa P. muzykolog, muzyk,
dziennikarz,
impresario,
muzykofil

Temat: Ochrona wizerunku

Dziękuję Michale. Z tego wynika, że skoro w kościele czy restauracji jestem jedynie częścią całości to nie mam prawa veta ;/

konto usunięte

Temat: Ochrona wizerunku

Ale moim zdaniem nie jest to takie proste. Przepis nie mówi o formie zgody, więc przyjmuje się, że może być udzielona w każdej zgodzie, tj. pisemnej, ustnej, notarialnej itp. Ważne jest jednak to, że nawet przy wyrażeniu zgody wcześniejszej można ją w każdym czasie odwołać, żądając dalszego nie rozpowszechniania wizerunku (oczywiście jeśli nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych w przepisie, gdy zgoda nie jest wymagana). A druga sprawa, że przy zgromadzeniach publicznych twój wizerunek powinien stanowić wyłącznie "szczegół" zgromadzenia. Jeśli tak naprawdę zdjęcie jest skoncentrowane na twojej osobie (dwóch osobach), a jeszcze na dodatek np. opis nawiązuje do twojej osoby, to moim zdaniem w takim wypadku nie można się powoływać na przesłankę "szczegółu". Można byłoby pomyśleć czy takie postanowienie regulaminu nie jest klauzulą abuzywną, czy jest zgodne właśnie z prawem autorskim. Zazwyczaj przy internecie wolą usunąć zdjęcie niż dyskutować (bo nie jest to trudne, a po co komuś prawne kłopoty), a problem pojawia się przy papierowych wydawnictwach.

konto usunięte

Temat: Ochrona wizerunku

Poza tym tak z logicznego punktu widzenia, skoro "kluby" byłyby przekonane, iż stanowisz jedynie "szczegół zgromadzenia", co oznacza, iż na rozpowszechnianie wizerunku nie byłaby potrzebna zgoda, po co wprowadzałyby do regulaminu postanowienie o udzieleniu zgody. Można oczywiście argumentować, iż dla "bezpieczeństwa", ale już sam "klub" zakłada, że może powstać zdjęcie tego typu, które wymagałoby zgody, a nie znalazła zastosowanie niejako zgoda ustawowa.

Temat: Ochrona wizerunku

Ewa P.:
Czy kamerować i robić mi zdjęcia może każdy?

każdy. nie każdy może natomiast Pani wizerunek rozpowszechniać.



Wyślij zaproszenie do