Dariusz P.

Dariusz P. częściowiec

Temat: Obejście PCC 2% podatku od zakupu auta

Do niedawna wydziały komunikacji wymagały od kupujących potwierdzenia uiszczenia tego podatku w momencie, gdy zgłaszali się, aby przerejestrować auto na siebie. Jest sposób umożliwiający uniknięcie tej opłaty. Wystarczy, że sprzedawca i kupujący zawrą umowę kupna-sprzedaży poza granicami RP i tam nastąpi przekazanie auta.

„Zgodnie z artykułem 1. ustęp 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegają mu umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, ale tylko w przypadku, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania w Polsce i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski. Oba te warunki muszą być spełnione łącznie. W naszym przypadku umowa kupna-sprzedaży nie została zawarta w Polsce, lecz za granicą i w związku z tym nie może być ona objęta podatkiem PCC”, czytamy na portalu gazety „Europa Auto Handel”.

Przy czym autor porady dodaje, że warto zawczasu zadbać o materiał dowodowy, potwierdzający zawarcie umowy w miejscu podanym na umowie, np. o paragon ze stacji paliwowej, fotografię albo oświadczenia świadków.

„Objazd” PCC może stanowić pokusę dla mieszkańców terenów przygranicznych. Strony mogą umówić się przecież na jazdę próbną do Niemiec. Jednak jak zorientowaliśmy się, praktycznie nikt nie korzysta z takiej możliwości.

– Miesięcznie rejestrujemy 2200 aut. Sytuacje, gdy miejscem transakcji auta zarejestrowanego w Polsce jest zagranica, to pojedyncze przypadki – mówi Piotr Gonerko z Wydziału Komunikacji w Szczecinie.

Dlaczego tak jest? Wystarczy pogadać z laweciarzami. Najprawdopodobniej większość tzw. osób fizycznych, które zawierają transakcje, po prostu panicznie boi się skarbówki. Prędzej zaniżą kwotę na umowie, by obniżyć ten podatek, niż zdecydują się skorzystać z przepisów prawa, by zagrać fiskusowi na nosie i w ogóle go nie zapłacić.

skopiowane z cabrioclub.pl

co o tym myślicie?
jeśli spisze umowe w czeskim cieszynie to muszę płacić podatek w Czechach?
Mając taką umowę udaję się w ogóle do US ??

konto usunięte

Temat: Obejście PCC 2% podatku od zakupu auta

Fajne, miej na dziadostwo pójdzie.
Tomasz S.

Tomasz S. Dyrektor Finansowy

Temat: Obejście PCC 2% podatku od zakupu auta

Art. 83 kodeksu cywilnego:
"§ 1. Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla
pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności
prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności."

Czyli (w skrócie) jeśli tylko US stwierdzi, że umowę zawarto w Czechach tylko dlatego, żeby nie płacić PCC w Polsce to strony takiej umowy podlegają już pod Kodeks Karny Skarbowy, czyli np. art. 54 § 1:
"Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie."
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

Temat: Obejście PCC 2% podatku od zakupu auta

Każde obejscie jak w nazwie tematu jest czynnością pozorną. Istotne jest więc jak naprawdę i w jakich okolicznościach została dokonana ta czynność.
Było to już kilkakrotnie poruszane
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/454960,umowa_s...
http://moto.pl/MotoPL/1,88571,11198581,Jak_przechytrzy...
http://www.podatki.egospodarka.pl/69837,Samochod-z-zag...
Interpretacja nr PP-2-443/100/04, PD/423/77/04 z 20 października 2004 r
(…) o tym, czy dana czynność cywilnoprawna podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, decyduje miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej. W przypadku dokonania czynności cywilnoprawnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie ona podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych również w odniesieniu do rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się za granicą Natomiast w przypadku dokonania czynności poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej transakcja taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
http://www.podatki.biz/artykuly/18_69.htm

Warto jednak pamiętać że w świetle Kodeksu Cywilnego miejsce i czas zawarcia umowy może być zinterpretowane jako uzgodnienie dokonane w formie elektronicznej, może to być nawet miejsce zamieszkania.
Art. 70. § 1. W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane - w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.
§ 2. W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

Następna dyskusja:

Pytanie do notariusza - PCC...




Wyślij zaproszenie do