Temat: nowa a stara praca
Anna K.:
jeszcze jedno pytanie. Na czym polega okres wypowiedzenia. Tzn chodzi mi o to czy w tym czasie zdaje sie sprzet(auto sluzbowe itp itd) czy jest to okres wykonywnia normalnych obowiazkow a dopiero potem zalatwia sie wszelkie formalnosci zwiazane z odejsciem
w okresie wypowiedzenia pracownik wykonuje normalnie swoje obowiązki, zatem korzysta z narzędzi. o ile w okresie wypowiedzenia pracodawca nie zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy. m oże również zażadać zdania samochodu, komórki i komputera jeśli w okresie wypowiedzenia pracownik będzie wykorzystywał urlop.
Wypowiedzenie umowy o pracę może złożyć zarówno pracodawca jak i pracownik. Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zawierać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie, musi ona być prawdziwa i konkretnie określona.
http://mfiles.pl/pl/index.php/Okres_wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę następuje po upływie ściśle określonego przez prawo okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia jest to czas, jaki musi upłynąć od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy do jej rozwiązania (jako następstwo tego oświadczenia).
Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach kończy się zawsze w sobotę. Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Natomiast termin wypowiedzenia to dzień w którym powinien kończyć się okres wypowiedzenia. W tym dniu następuje zwolnienie pracownika z pracy.
Okresy wypowiedzenia
Po złożeniu przez jedną ze stron (pracodawcę lub pracownika) stosunek pracy nie rozwiązuje się od razu - musi upłynąć najpierw okres wypowiedzenia. Długość tego okresu zależy przede wszystkim od rodzaju zawartej umowy o pracę.
Umowa o prace na czas nieokreślony
Okres wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia...
...i wynosi:
* 2 tygodnie - przy okresie zatrudnienia krótszym niż 6 miesięcy,
* 1 miesiąc - przy okresie zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy,
* 3 miesiące - przy okresie zatrudnienia co najmniej 3 lat
* graniczne okresy zatrudnienia 6 miesięcy i 3 lata (pamiętając, że w terminach granicznych okres wypowiedzenia jest już dłuższy) oraz
* kolejne długości okresów wypowiedzenia - 2 tygodnie, 1 miesiąc, 3 miesiące
Strony nie są związane terminem wypowiedzenia. Jeżeli po dokonaniu przez jedną z nich wypowiedzenia uznają wspólnie, iż nie chcą więcej na siebie patrzeć mogą za obopólną zgodą okres wypowiedzenia skrócić. Skrócenie terminu jest skuteczne dopiero po dokonaniu wypowiedzenia. Nie można podpisać tego typu porozumienia �na zapas�. Podpisanie tego typu porozumienia nie zmienia tryby rozwiązania umowy o pracę - nadal jest to wypowiedzenie, nie zaś porozumienie stron.
Arkadiusz Piotr Z. edytował(a) ten post dnia 17.11.09 o godzinie 19:44