Temat: NIP 3, aktualizacja (data zamieszkania)
Jacek Kustra:
Zameldowanie i zamieszkanie to sa dwie odrebne sprawy. Samo zamieszkanie reguluje KC i tam nalezy szukac odpowiedzi, czym jest zmaieszkanie:
Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Pamietajmy, ze dla US wazne jest miejsce zamieszkania, bo na podstawie tego ustalany jest wlasciwy US.
Zapewniam, że rozumiem różnicę między zamieszkaniem, a zameldowaniem. Niemniej w praktycznym stosowaniu definicja cywilna jest trudna, bowiem odwołuje się do sfery emocji (...przebywa
z zamiarem...).
Dodatkowo zwracam uwagę, że od 1 stycznia 2007 prawo podatkowe operuje pojęciem
miejsca zamieszkania dla celów podatkowych co już wprost wskazuje, że należy to rozumieć w sposób szczególny, "podatkowy", a nie według generalnej definicji prawa cywilnego.
Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych nie musi być więc wcale miejscem, w którym mamy zamiar stale przebywać. Może to być np. miejscowość gdzie jesteśmy zatrudnieni i dla wygody w niej mieszkamy, lecz nie porzuciliśmy przez to domu rodzinnego, pozostającego miejscem zamieszkania w rozumieniu cywilistycznym.
Niestety, prawo podatkowe nie podaje legalnej definicji
miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. Trzeba się posłużyć wykładnią, z której ja wyprowadzam wniosek, że jest to miejsce faktycznego pobytu uzasadnionego gospodarczo.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na ścisłe korelacje z przepisami ustawy o ewidencji ludności. Proszę przeczytać kiedy aktualizuje się obowiązek meldunkowy i jakie powody szczególnie uzasadniają zameldowanie na pobyt czasowy przekraczający 3 miesiące. Dlatego właśnie podpowiedziałem, aby posiłkować się tą ustawą i nie chodziło mi wcale o jej ślepe przenoszenie, ale właśnie o traktowanie pomocnicze, dla lepszego zrozumienia czym może być pojęcie
zamieszkania dla celów podatkowych.
Korelacje między dwiema ustawami nie dziwią, gdyż obie należą do gałęzi prawa publicznego.