konto usunięte

Temat: Nękanie

Witam. Od ponad roku dostaję obraźliwe smsy, głuche telefony od różnych numerów i wiadomości na portalu spolecznościowym. Przez jakiś czas były smsy od jednego numeru, następnie głuche telefony w nocy od innego. Potem napisał ktoś do mnie na Facebooku i zaczął wyzywać. Ta sama osoba przez ostatni rok pisała do różnych moich znajomych i wypytywała się o moje prywatne sprawy oraz opowiadała nieprawdziwe historie na mój temat. Od marca do teraz znowu dostaję smsy od nieznanego numeru, jak dzwonię, to nie odbiera, a znajomi cały czas przychodzą do mnie z informacjami, że ktoś do nich pisze na Facebooku dziwne rzeczy na mój temat i okazuje się, że jest to ta sama osoba, która pisała do mnie rok temu.
Czy jeśli zdobędę te wszystkie konwersacje tego człowieka z moimi znajomymi i pokaże smsy, które dostawałam przez ten czas, czy to wystarczy, żeby policja zajęła się sprawą? CO muszę zrobić i jakie są koszty tych działań?
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Nękanie

Pani sytuacja może wypełniać znamiona przestępstwa stalkingu.

Art. 190a  § 1 kk Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

II AKa 18/14 wyrok s.apel. 2014-02-19
we Wrocławiu
Uporczywość zachowania jako znamię przestępstwa z art. 190a § 1 k.k.
LEX nr 1439334...
O uporczywym zachowaniu się sprawcy świadczyć będzie z jednej strony jego szczególne nastawienie psychiczne, wyrażające się w nieustępliwości nękania, tj. trwaniu w swego rodzaju uporze, mimo próśb i upomnień pochodzących od pokrzywdzonego lub innych osób o zaprzestanie przedmiotowych zachowań, z drugiej natomiast strony - dłuższy upływ czasu, przez który sprawca je podejmuje. Skutkiem zachowania się sprawcy musi być wytworzenie u pokrzywdzonego uzasadnionego poczucia zagrożenia lub poczucia istotnego naruszenia jego prywatności.

Jest to przestępstwo wnioskowe, ale ścigane z urzędu, więc pokrzywdzony nie ponosi żadnych kosztów. Wystarczy zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa skierowane do organów ścigania (Policja, Prokurator).

Ewentualnie możemy mówić o wykroczeniu z art. 107 kw.

Art. 107. Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

konto usunięte

Temat: Nękanie

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jutro wybiorę się na policję i zgłoszę to.

Następna dyskusja:

Nękanie sms-ami i telefonami




Wyślij zaproszenie do