Temat: Nakaz sądowy w postępowaniu nakazowym
Tomasz Giziński:
A skąd Pan wie, co jest podstawą wydania nakazu zapłaty? Oprócz wyciągu, który Pan wskazał podstawą wydania nakazu zapłaty może być jeszcze szereg innych dokumentów. W każdym razie, nie ma innego wyjścia, trzeba udać się do sądu i zorientować się o co chodzi.
:D:D
Panie mecenasie, oczywiście, że nie wiem co było podstawą do wydania nakazu zapłaty w tej konkretnej sprawie. Niemniej tak się składa, że wiem co nieco o sądowej obsłudze wierzytelności niestandaryzowanego sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego (NSFIZ).
Ale do rzeczy, fundusz taki, na mocy art. 194 ustawy o funduszach inwestycyjnych może wystawić wyciąg z ksiąg rachunkowych, któremu została nadana moc dokumentu urzędowego. Wyciąg ten jest podstawą do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu NAKAZOWYM - potwierdza to uchwała SN z 7.10.2009 r., III CZP 65/09. Dlatego do wydania nakazu wystarczy, jeżeli do pozwu zostanie załączony wyciąg i ostateczne wezwanie do zapłaty z zpo (z tego co się orientuję to KRUK nie dołączał wezwań z zpo, i również w powołanej uchwale w tej sprawie wypowiedział się SN). Ustawodawca celowo nadał wyciągom walor dokumentu urzędowego (tak jak wyciągom z ksiąg banków), aby umożliwić szybką i skuteczną realizację sekurytyzowanych wierzytelności NSFIZ bez zbędnych dokumentów i papierów.
Co do zarzutu przedawnienia, to obawiam się, że nie pozostaje Pani Ewelinie nic innego jak tylko podnieść ten zarzut w zarzutach (bądź w sprzeciwie, bo czasem sądy wydają nakazy w upominawczym) i poczekać na reakcję. Jestem przekonany, że z wyciągu nikt nie będzie w stanie wykoncypować czy dochodzone roszczenie jest przedawnione czy nie - za mało danych.
Jednocześnie Pani Ewelina powinna wnieść o zobowiązanie powoda do przedłożenia oryginału umowy, która stanowi źródło dochodzonej wierzytelności.
pozdrawiam